Kolajen arttırıcı besinler neler?

27 Haziran 2018, 07:08
Kolajen arttırıcı besinler neler?

Vücudumuzun temel desteği kolajeni hangi besinlerden sağlayacağımızı biliyor musunuz? Peki bu besinler nelerdir? Sizler için kolajen içerikli besinleri araştırdık. İşte kolajen içerikli besinler...

Kolajen, vücudu bir arada tutan protein yapısına denir. Cilt, kemik, kas, bağ dokusu ve tendon gibi vücut dokularını birbirine bağlar. Bazı dış etkenlere bağlı olarak azalan protein yani kolajen miktarı vücudumuzu zararlı bakterilere karşı korumasız hale getirir. Bu yüzden doğa da bulunan bazı besin kaynaklarıyla bu eksiklik giderilebilir. 

İşte kolajen artırıcı besinler;

- Sığır eti, tavuk, keçi ve öküz gibi hayvanlar vücuda ek kolajen takviyesi sağlar. Özellikle hayvanın sakatatı en zengin kolajen kaynağıdır.

- Balık protein kaynağı olarak düşük olsa da içerdiği omega-3 yağ asitleri hücrelerin zar yapısını korur ve deforme olmalarını engeller. Aynı zamanda oluşma ihtimali olan iltihaplanmayı azaltır.

- Antioksidan içerikli kırmızı meyveler de kolajen miktarı bakımından oldukça zengindir. Bu meyveler ciltte azalan protein yani kolajen miktarını artırır.

- C vitamini eksikliği vücutta kolajen miktarını azaltabileceğinden gün içerisinde mutlaka; kivi, portakal, limon, greyfurt, ananas ve mango benzeri meyvelerden herhangi biri tüketilmesin de fayda vardır. 

- Sülfür bakımından zengin olan gıdalar; zeytin, sarımsak, salatalık, muz ve soğan azalmaya meyilli kolajen miktarını korur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar