1 hafta boyunca salatalık yerseniz ne olur?

11 Temmuz 2018, 07:11
1 hafta boyunca salatalık yerseniz ne olur?

Diyetlerin vazgeçilmez malzemelerinden biri olan salatalığın zararlarının da olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sizler için 1 hafta boyunca sürekli salatalık yemenin vücudumuzda neden olacağı olumsuz etkileri araştırdık. İşte salatalığın vücudumuzdaki bilinmeyen yan etkileri...

Serinletici ve rahatlatıcı etkisinin yanı sıra içerdiği mineraller sayesinde tüketilen favori sebzelerden biri salatalıktır. Ancak uzmanlar sürekli tüketildiğinde bu yararlı besinin ciddi yan etkilerinin de olabileceğini vurguluyor. 

İŞTE BİR HAFTA BOYUNCA SALATALIK YEMENİN YAN ETKİLERİ

- Kabuğundaki yüksek toksinler zehirlenmeye sebebiyet verir. Uzmanlar özellikle tadı acımsı olan salatalıkların cilt alerjilerine neden olabileceği konusunda uyarıyor. 

- Çekirdeğinde bulunan cucurbitin adı verilen madde idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Ancak salatalık aşırı tüketildiğinde vücuttan daha fazla sıvı atmaya neden olur.

- C vitaminine sahip salatalık antioksidan özellik gösterir. Fakat bir hafta boyunca çok fazla tüketilen salatalığın bu özelliği oksidan etkisi göstermeye başlar. Bu da vücuttaki serbest radikallerin çoğalmasına sebebiyet verir. 

- Potasyum oranı yüksek besinlerden biri olan salatalık çok tüketildiğinde böbreklerin hızlı çalışmasına neden olur. Bu da ishal ve karın ağrısı gibi rahatsızlıkların riskini arttırabilir.

- Salatalık vücuttaki sıvı oranını yükselttiğinde diğer organlara olduğu gibi kalbe de zarar verebilir. Kan oranındaki sıvıyı artıran salatalık kalbin fazla kan pompalamasına neden olur. Bu da baş ağrısı ve nefes almada zorluk çekme gibi belirtilerle kendini gösterir.

- Yapılan araştırmalarda polen, karpuz, papatya çayı, muz ve ayçekirdeğine alerjisi olan kişilerin salatalığa da alerjileri olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat kişilerde salatalığın yaptığı alerji etkileri ilk başlarda gözle görülmez. İlerleyen zamanlarda cilt döküntüleri, ağız içi yaralar ve göz kızarıklıkları ile ilerlemeye başlar.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • salatalik 5 ay önce Şikayet Et
    hiyar olursun
    Cevapla
  • haberci 5 ay önce Şikayet Et
    biraz yoğurt ve su üstüne de kuru nane az da yağ ;birazda dolapta üşüdün mü cacık bile olursun