Neem ağacının faydaları

13 Temmuz 2018, 07:14
Neem ağacının faydaları

Halk arasında "Hint leylağı" olarak bilinen neem ağacının, yaprağından çiçeğinin tohumuna da kadar birçok hastalığa faydası vardır. Sizler için neem ağacının faydalarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini araştırdık. İşte neem ağıcının bilinmeyen faydaları...

Anti-bakteriyel, anti-viral, analjezik, anti-piretik, antiseptik, kan arındırıcı ve mikrop öldürücü gibi özellikleri sayesinde neem ağacı yüzyıllardan beridir alternatif tıpta kullanılmıştır. 

İŞTE NEEM AĞACININ BİLİNMEYEN FAYDALARI;

SAÇ

Neem yaprağı kepek tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda saç derisini ölmüş hücrelerden arındırarak canlılığını korur. Saç derisinde oluşma ihtimali olan kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıkların riskini de azaltır.

CİLT

Ağacından elde edilen neem yağının, cilt hastalıklarını da iyileştirici özelliği vardır. Antioksidan bakımından zengin olan yağı; egzama ve sedef hastalıklarını iyileştirmesinin yanı sıra ciltte meydana gelmiş yanıkların, yaraların ve kesiklerin de enfeksiyon kapmasını önler. Cildin genç hücrelerinin sayısını artırarak yaşlanmayı geciktirir.

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Bir diğer kullanım alanı da ağız ve diş sağlığıdır. Özellikle diş eti sorunlarında etkili olan neem bitkisi, ağız içinde oluşan zararlı bakteri sayısını azaltır. Yemeklerden sonra yaprağı çiğnendiğinde hem ağız ve diş sağlığını korur hem de ferahlık vererek ağız kokusunu önler.

VÜCUDU TEMİZLER

Neem bitkisinden yapılan çay, günde bir bardak tüketildiğinde kandaki zararlı toksinleri temizler. Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak, mide ve bağırsak hastalıkları risklerini azaltır. Yarım çay kaşığı neem tozunu bal ile karıştırarak her gün tüketirseniz vücudun ihtiyacı olan oksijen miktarını sağlamış olursunuz.

EKLEM AĞRILARI

Hemen hemen herkesin yaşadığı sağlık sorunlarından biri olan eklem ağrılarında da neem bitkisi doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır. Özellikle eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak, meydana gelmiş olan ödemlerin şişliklerini hafifletir. Ayrıca eklem ağrılarının olduğu bölgelere de neem yağını masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

KANSER ÖNLEYİCİ

Yapılan araştırmalarda neem ağacının çiçek özleri vücutta oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini önler. Özellikle rahim ve prostat kanserlerinde etkilidir. Aynı zamanda kemoterapi tedavisinin yan etkilerini de azaltır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Şahsına Münhasır 7 ay önce Şikayet Et
    Benim kafama yattı cok eklem ağrısı yaşıyorum aktarda da varsa alabilirim
    Cevapla