Soğanın bilinmeyen faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca soğan suyu içerseniz...

22 Mart 2019, 08:13
Soğanın bilinmeyen faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca soğan suyu içerseniz...

Doğada sarımsaktan sonra bulunan en güçlü iltihap söktürücü besin olan soğanın insan sağlığına birçok katkısı varır. Peki soğanın bilinmeyen faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca soğan suyu içerseniz ne olur? Soğan hakkında bilmediğiniz her şeyi sizler için araştırdık. Kuru ve yeşil olmak üzere iki şekilde de yetiştirilip tüketilen soğan ile ilgili bilgiler haberin detayında...

Zambakgiller ailesine ait acı bir tadı olan ve içeriğinde yüksek miktara asit bulunan soğan insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlar. A, B6, B-Kompleks, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum açısından zengin olan soğan birçok hastalığın semptomlarını önler. Uzmanlar düzenli tüketilen soğanın vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruduğu gibi vücudumuzda bulunan zararlı hücrelerin sayısın da azaltığını vurguluyor. Soğan yetiştiriciliği Antik Mısır'a kadar uzanıyor. Tıbbı tedavide alternatif olarak kullanılan soğan özellikle kaynatılıp suyu tüketilirmiş. Mide asidini dengeleyen, sindirimi kolaylaştıran ve idrar söktüren en etkili besindir.

soğan suyu

SOĞANIN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR? BİR HAFTA BOYUNCA SOĞAN SUYU İÇERSENİZ...

- Kozmetik ürünlerin, ilaçların ve çevresel faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini ve saç kıran hastalığını önler. İçerdiği B6 minareli saç dersinin hasara uğramış hücrelerini yeniler. Saç hacmini güçlendirerek ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını sağlar.

- Güçlü antioksidan ve antibakteriyel maddelere sahip soğan, vücudumuzda oluşma ihtimali olan enfeksiyon bakterilerinin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarının riskini azaltır. 

- İçerisinde bulunan selenyum minareli bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser hücrelerine karşı savaşmasını destekler. Aynı zamanda alerjik durumların yaşanma olasılığını engeller.

SOĞAN

- Bir hafta boyunca düzenli tüketilen soğan suyu, karaciğerdeki yağ oranını azaltır. Böylece akne ve yağlı sivilcelerin oluşmasını önler. Aynı zamanda cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasındaki gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.

- Yapılan araştırmalarda soğan suyunun kan basıncını dengelediğinden; damarı sertleşmesi, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarına yakalanma riskini aza indirdiği gözlenmiştir.

- Soğanın içerisinde bulunan GPCS adı verilen madde kemiğin daha güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların, hamile kadınların ve yaşlıların düzenli tüketmesi gerekir. Ayrıca yapılan araştırmalarda soğan suyunun, kemik kırılmasını onarmada da yüzde 70 destek olduğu tespit edilmiştir.

- Bazı kadınlarda adet sancıları oldukça yoğun geçer, bazılarında ise bir takım sağlık sorunlarından dolayı adeti gecikir. Düzenli tüketilen soğan suyu bu iki sorununda yaşanma olasılığını azaltır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
49 Yorum Var
 • aytaç 1 hafta önce Şikayet Et
  Pelvik enfeksiyon geçirdim şimdi sadece ağrım kaldı enfeksiyon yok ama ağrı var adet olacakmış gibi soğan kūrū kullanan fayda gören varmı
  Cevapla
 • zafergülten 3 ay önce Şikayet Et
  bunu yapmak için çok sağlam bir mideye sahip olmak lazım.bazılarının midesi soğanı kaldıramıyor.
  Cevapla
 • İLKNUR BAYRAK 5 ay önce Şikayet Et
  Çikolata kistinede faydası olurmu soğan suyunun 2 aydır adet olamıyorum ben
  Cevapla
 • Eds 2 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle olur faydası
 • Dr Erol Bey 3 ay önce Şikayet Et
  abla hamile olmayasın
 • Esra 6 ay önce Şikayet Et
  Hamile kalmak içic içmeyi düşünüyorum da adetliyken içiliyomu?
  Cevapla
 • Gulcan 3 ay önce Şikayet Et
  Adetin bittikten sonra basliyosun ben hemen adeetten sonra basladim 11 gun oldu kullaniyorum
 • nurane 6 ay önce Şikayet Et
  sogan suyu haqqinda oxudum analamadigim birwey var soganin cekib sonra suyunu tuketmek, yoxsa qaynadib icmek onu bilmedim
  Cevapla
 • Gulya 6 ay önce Şikayet Et
  Qaynadib icmek
 • Pınar 6 ay önce Şikayet Et
  kaynayan suya kabuğunu soyup 4 e bölüp atın ve 5 dk kaynatın sonra o suyu için hepsi bu kadar
Yorumların Tümünü Okuyun