Günde 5 tane kayısı yerseniz ne olur?

09 Ağustos 2018, 07:23
Günde 5 tane kayısı yerseniz ne olur?

Yaş ve kuru olarak tüketilen kayısının birçok hastalığa faydası vardır. Özellikle şişkinlik ve kabızlık gibi sağlık sorunlarına iyi gelen bu besinin az bilinen diğer faydalarını sizler için araştırdık. İşte kayısı yemenin faydaları...

Lif deposu olmasının yanı sıra yüksek besin değerlerine sahip kayısı vücudun daha sağlıklı olmasına destek veriyor.  Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken zararlı toksinleri idrar, ter ve dışkılama yolu ile vücuttan atar. 

GÜNDE 5 KAYISI YERSENİZ NE OLUR?

- İçerdiği potasyum sayesinde kalp damarlarının tıkanmasını engelleyerek kanın vücuda daha iyi pompalanmasını sağlar. Bunun yanı sıra kalp kaslarını güçlendirerek kalp ritim bozukluğu gibi hastalıkların yaşanmasını engeller. 

- İçerdiği beta- karoten maddeleri kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır.

- Fosfor ve kalsiyum güçlü kemiklerin olmazsa olmaz maddeleridir. Bu vitaminler bakımından zengin olan kayısında kemiklerin güçlenmesini destekler.

- Ağız içinde yaşanan yara ve aftların oluşumunu da engelleyen kayısı aynı zamanda mideden kaynaklı oluşan ağız kokusunu da engeller. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirerek kanserli hücrelere karşı vücudu korur.

- Beta karoten maddesi kan basıncını dengelemesinin yanı sıra vücuttaki yaşlanmaya meyilli hücreleri de engelleyerek, yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda kayısı içerdiği A vitamini sayesinde karaciğerde ve ciltte yağ bezelerinin oluşumunu engeller.

- Uzmanlar kan yapıcı etkisi olan kayısının hamile ve gelişim çağındaki çocukların günde kuru veya yaş olarak 5 tane tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar