Yüksek ateş nasıl ortaya çıkar ve belirtileri nedir?

10 Ağustos 2018, 08:00
Yüksek ateş nasıl ortaya çıkar ve belirtileri nedir?

Yaz aylarında daha çok karşılaşılan yüksek ateşin neden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Peki, yüksek ateşin belirtileri nedir ve nasıl müdahale edilir? Sizler için yüksek ateşle ilgili tüm bu soruların yanıtlarını araştırdık. İşte yüksek ateş hakkında bilinmesi gerekenler...

Vücut sıcaklığının normal seviyesinden 2 kat daha fazla olmasına yüksek ateş denir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en yaygın durum vücudumuza giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşan bağışıklık sisteminin gösterdiği bir tepkimedir. Bağışıklık sistemi vücudun ısısını artırarak enfeksiyonlara savaşmaya çalışır ancak bu durum vücuttaki birçok organa zarar verir. 

Yüksek ateş seviyeleri

- Kulak ölçümü: 39 C ve 45 C arası

- Ağızdan ölçüm: 38,7 C civarında

- Koltuk altı ölçümü: 38 C 

ATEŞİN YÜKSELMESİNE NEDEN OLAN DURUMLAR?

- Üst solunum yolu ile vücuda giren virüsler,

- Bazı gıdaların vücuttaki zararlı bakterileri artırması,

- Kanın pıhtılaşmasına destekleyen trombosit seviyesinin az ay da fazla olması,

- Bağırsak florasanlarının seviyesinin yükselmesi sonucu yaşanan bağırsak iltihabı hastalığı,

- Kanser hücrelerinin çoğalması,

- Güneş çarpması gibi durumlar yüksek ateşin ortaya çıkmasına neden olur.

YÜKSEK ATEŞ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateşe bağlı vücudun sıvı oranı azalır. Bunun sonucunda da vücutta bazı komplikasyonlara neden olur. Kişinin bünyesine göre değişen bu belirtileri şöyle sıralanmaktadır. Vücudun kızarması, mide kasılmalarına bağlı iştah kaybı, kemik yapısının zayıflamasına bağlı güçsüzlük, halsizlik, bayılma, kalbin hızlı çarpası, tansiyonun yükselmesinin yanı sıra titreme, üşüme ve ürperme gibi durumlarla kendini gösterir.

YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir doktora görülmelidir. Çünkü ihmal edildikçe ciddi beyin hasarlarına neden olabilir. Uzman doktorlar genellikle ilaçlı serumlarla bağışıklığı güçlendirmeye çalışır. 

DOĞAL YÖNTEMLER

Evde ise yaşanan vücut sıvı kaybını önlemek için çorba, su ya da meyve suyu tüketilmelidir. Hastaya ılık su ile duş aldırılıp oda ısısı normal olan bir yerde istirahata bırakılmalıdır. Soğuk suyun içerisine soda, limon koyup karıştırılmalı bu karışıma da temiz bir tülbenti ya da havlu ıslatılarak hastanın koltuk altı alnı ve ensesine koyulmalıdır.

 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar