Çekirdek çitlemenin faydaları nelerdir?

13 Ağustos 2018, 07:00
Çekirdek çitlemenin faydaları nelerdir?

Sivilce yaptığı için çoğu kişinin tüketmediği çekirdeğin aslında birçok faydası var. Duyunca çok şaşıracağınız çekirdeğin faydalarını sizler için araştırdık. İşte çekirdeğin bilinmeyen faydaları...

İçerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle sivilceye neden olan çekirdeğin aslında günde yeterli miktarda tüketildiğinde vücudumuza inanılmaz faydaları vardır. Uzmanlar çekirdeğin vücudumuzda dolaşan serbest radikallerin sayısını azaltığını vurguluyor. Bu durumda sinir sistemini olumlu etkilediğinden depresyon ve stres gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. Ay çekirdekleri tuzsuz tüketildiğinde içerdikleri fitosteroller kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp damar sağlığını destekler. Bilinenin aksine ay çekirdeği az miktarda tuzlu tüketildiğinde cildin ihtiyacı olan E vitaminini sağlar.

PSİKOLOJİK HASTALIKLARA FAYDASI

Yapılan bazı araştırmalarda özellikle psikiyatristler bazı psikolojik tedavi yöntemlerinde çekirdeğin faydalı olduğunu tespit etmiştir. Davranış bozukluğu, sinirlilik ve ani duygu değişimi yaşayan hastalarına bir kase çekirdek verdiklerinde bu hastaların gösterdikleri psikolojik komplikasyonların bir saat içerisinde azaldığı ortaya çıkmıştır. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar