Siyez buğdayı nedir? Faydaları nelerdir?

14 Ağustos 2018, 17:33
Siyez buğdayı nedir? Faydaları nelerdir?

Canan Karatay'ın çok sağlıklı olarak bahsettiği sirez buğdayının vücuda faydalarını sizler için araştırdık.

Siyez buğdayı Kastamonu'nun İhsangazi ilçesinde yetiştiriliyor. İlk defa güneydoğu Anadolu bölgesinde Karacadağ'da ortaya çıktığı düşünülüyor. Prof. Dr. Canan Karatay'ın da önermesiyle de insanlar tarafından tercih edilmeye başladı.

SİYEZ NEDİR?

 Siyez buğdayı genetik olarak 14 kromozom sayısıyla dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak biliniyor. Siyez buğdayı bazı yörelerde kaplıca buğdayı olarak da bilinir. Siyez genetiği bozulmamış buğday türüdür. Özellikle siyez unu ile hamur işleri ve ekmek siyez bulguru ile de sağlıklı yemekler yapılıyor.

SİYEZ BUĞDAYININ FAYDALARI

- Yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu için hücre yapısını korur.  

- Siyez buğdayı zengin lif kaynağıdır ve bu yüzden bağırsakları temizleyici özelliği var ve lifli olduğundan sindirimi kolaylaştırır. 

- Siyez bulguru dünyada insanlara glisemik endeksi en uygun gıdadır.

- Folik asit miktarı çok fazla olduğundan anne sütünü arttırdığı biliniyor.

- Bağırsak kanserini önlüyor. Ayrıca radyasyona karşı dayanıklı olduğu için nükleer savaşlara karşı bazı ülkeler stokta bekletiyor.

-Yüksek mineralli yapısıyla mide rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca doymamış yağa sahip olduğu için damar ve kalp sağlığına iyi geliyor.

-Yağ oranı düşük ve asla kolesterol içermemektedir. Dünyada insanlar için glisemik endeksi en uygun gıda olma özelliğini taşıyor.

- İçinde B1 vitamini olduğu için sinir sistemi ve sindirim sistemine çok iyi geliyor.

- Protein değeri yüksektir. Karbonhidrat değeri düşüktür.

- Bakliyatlar da bulunan minerallerin emilimini engelleyen fitik asit, pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı siyez bulgurda bulunmuyor.

- Siyez buğdayı 14 kromozomlu ama modern buğday yapılan işlemler sonucu 48 kromozoma kadar yükselmiştir. Bu nedenle siyez buğdayı genetiği değiştirilmemiş özelliğini taşıyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • levent 5 ay önce Şikayet Et
    Canan KARATAY kesinlikle siyez için faydalı dememiştir, sadece gluten intoleransı olmayanlar az miktarda tüketebilir demiştir. Gluten veya şeker hastalarının kesinlikle kullanmaması gerektiğini belirtir.
    Cevapla