Cevizin faydaları nelerdir? Ceviz suyu hakkında bilmeniz gerekenler

17 Temmuz 2019, 17:11
Cevizin faydaları nelerdir? Ceviz suyu hakkında bilmeniz gerekenler

Ara öğünlerin, tatlıların ve salataların vazgeçilmez lezzeti cevizin suyunun birçok hastalığa faydası olduğu ortaya çıktı. Sizler için ceviz suyunun bilinmeyen faydalarını araştırdık. İşte bir gece önceden beklettiğiniz ceviz suyunun inanılmaz faydaları...

Ceviz ağaçta yetişir ve kendine has bir kokusu vardır. Kış aylarında yaprak döken ilkbaharda ise yeniden yetişen ceviz ağacı dışı sert içi etli bir besin üretir. Üretimi eski çağlara dayanan ceviz üretimi alternatif tıpta kullanılıyor. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin yüzde 85'ini karşılar. Ağacından dalına yaprağına kadar tam bir şifa kaynağı olan ceviz ağacının, kalın gövdesi sayesinde mobilyacılıkta kullanılır. Kaliteli ağaç gövdesi sayesinde ahşap mobilyacılığın vazgeçilmezi olan ceviz ağacının yaprakları yaraları iyileştirmede etkili olduğundan özellikle savaş esnalarında yaralı askerler için götürülürmüş.Günümüzde ise yaprakları iyi renk verdiği için boya sektöründe ham madde olarak kullanılır. Ülkemizde sıklıkla Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir. Cevizin içeriğinde folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve omega- 3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendiren cevizi bir gece önceden kabukları ile beraber suda bekletip ertesi günden itibaren düzenli tüketildiğinde kalpten göz hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

cevizin faydaları nelerdir

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

- İçerdiği omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz, beyin sağlığı için birebir fayda sağlar. Yağ asitleri sayesinde beynin bilgi toplama bölümü güçlenerek konsantrasyon artar. Uzmanlar cevizin bütün faydalarından yararlanmak için sabah aç karna tüketilmesi gerektiğini vurgularlar. Böylece ceviz sinir hücrelerinde daha fazla ve hızlı emilim sağlar.

- Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini kontrol eder. Reflü ve ülser hastalıklarının şiddetini azaltır. Ayrıca bağırsak florasını düzenleyerek yemeklerin sindirilmesini sağlar. Kabızlık sorununu giderir.

cevizin kemiklere faydası

- Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda güçlü antioksidanlar barındırır bu sayede vücudu temizlemede etkilidir. Hücreler böylece yenilenerek mutasyona uğramayarak kanser hastalıklarını önler.

- Lif sadece sindirime fayda sağlamaz aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi verdiğinden kilo vermede etkili bir besindir. Ancak kavrulmuş ceviz vücutta yağ oranını artırır. 

cevizin sindirime faydası

- Melatonin maddesi içeren ceviz uyku problemlerine de iyi gelir. Akşam yatmadan bir saat önce bir avuç ceviz yiyerek uykusuzluk giderilmiş olur.

- Vitamin bakımından zengin olan ceviz kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun yanı sıra cilt ve saç sağlığı içinde oldukça etkilidir. Saç köklerini güçlendiren ceviz dökülme ve yıpranmayı önler. Cilt dermis tabakasını yenileyerek sivilce ve akne oluşumunu engeller. Yaşlanmayı geciktirir. 

cevizin bilinmeyenleri

CEVİZ SUYU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

- Besin atıklarının neden olduğu sindirim problemlerine yakalanma riskini düşürür. İçerdiği yüksek lif sayesinde gaz problemleri ve şişkinliğe iyi gelir.

- Adet döneminde şiddetli sancılar yaşayan kadınların, bu dönemlerini rahat geçirmesi için iki günde bir ceviz suyu içmelerinde fayda var.

- Hamilelik döneminde fazla kilo alınmaması için de fayda sağlayan ceviz suyu aynı zamanda içerdiği potasyum sayesinde annelik dönemindeki kadınların süt oranını artırır.

ceviz suyu

- Demir ve protein maddeleri beyin fonksiyonlarını güçlendirerek Alzehimere yakalanma riskini düşürür. Aynı zamanda diğer beyin hastalıklarını da önler.

- Beyne olduğu kadar sinir sistemine de iyi gelen ceviz, burada deforme olmuş hücreleri onararak stres ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Gece yatmadan bir saat önce bir bardak ceviz suyu içmek daha rahat bir uyku geçirmenize destek olur.

- Cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasının onararak yaşlanmayı önler. 

- Omega-3 yağ asidi damarları temizler böylece kalp krizi geçirme olasılığını azaltır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
7 Yorum Var
 • yunus 11 ay önce Şikayet Et
  kabugu ile değil atılmayacak içi ve içindeki aradaki zar ile atılacak 1 gün bekletilecek ve ayrı kaba sürün eğer uzun süre durursa rengi koyulaşır tadı iyi olmaz rengi açık sarı olacak benim kollestrol vardı iyi geldi birde ödem söküyor.
  Cevapla
 • Gurbetten 11 ay önce Şikayet Et
  Cok onemli
  Cevapla
 • halk 11 ay önce Şikayet Et
  halk arasında bir söz var hem şoför mahali hem 2,5 kuruş olmaz ,ucuz ceviz yemek isteyen memleketine gidecek ceviz yetıştırıp bedeva yiyecek ,hem istanbulda dairede yaşayacaksın hem ucuz ceviz yiyeceksın oyle yağma yok ,
  Cevapla
 • Vedat 11 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar faydaliymis.. maşallah
  Cevapla
 • Yami 11 ay önce Şikayet Et
  Ceviz gören var mı ki? Hiç baktınız mı fiyatına. Emekli veya asgari ücretle çalışan evine en son ne zaman almış bi araştırın.
  Cevapla
 • mahmut gürdal 11 ay önce Şikayet Et
  zengin ama gönlü fakir insanlar türedi.lüks yaşar ama şükrü bilmez insanlar türedi.istediği herşey var ama huzursuz nankör insanlar türedi.cevizin 20 kuruş otuz kuruş adresini yazda gönderelim ama gene şükretmezsin
 • Maslandag 11 ay önce Şikayet Et
  Cevizi bulamadığını iddia eden gariban, adresini verde bir kilo kargo edeyim.
Yorumların Tümünü Okuyun