Ekim ayı hangi balıklar tüketilmeli ve faydaları neler?

16 Ekim 2018, 08:45
Ekim ayı hangi balıklar tüketilmeli ve faydaları neler?

Tüm balıklar omega-3 bakımından zengin olduklarından vücudumuza oldukça fayda sağlar. Sizler için Ekim ayında tüketilmesi gereken balıkları ve faydalarını araştırdık. İşte ekim ayı balıkları ve faydaları...

Yapılan araştırmalarda her ay mevsimine uygun balık yenilmesi gerektiği ortaya çıktı. Bunun nedeni de balıkların yumurtlaması Nisan ve Ekim ayına denk geldiğindendir. Bu yüzden hangi ayda hangi balıkların yenilmesine hangilerin yenilmemesine dikkat edilmelidir. 

İŞTE EKİM AYINDA TÜKETİLMESİ GEREKEN BALIKLAR

PALAMUT

Sonbahar ve kış aylarında güneşten alamadığımız D vitaminini Palamut balığıyla giderebiliriz. Protein bakımından da zengin olan bu balığı hafta da en az iki defa tüketmekte fayda var.

TEKİR

Yaşam süresi dokuz yıl olan bu balığın lezzetinin yanı sıra faydaları da saymakla bitmiyor. Uzmanlar bu balığın kemik ve zeka gelişimi üzerinde etkili olmasından dolayı hamilelerin ve çocukların hafta da en az tüketmeleri gerektiğini vurgular.

LÜFER

Eylül ayının ortasından Ocak ayının sonuna kadar tüketilebilen bu balık az yağ içerdiğinden diyetteki kişilerin bile rahatça tüketebilir. 

ÇİPURA

Etçil bir balık olduğundan içerdiği vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Vücuttaki yaşlanmaya neden olan hücrelerin sayısını azaltarak, cildin ve vücudun genç kalma süresini uzatır.

KIRLANGIÇ BALIĞI

Kandaki yağ oranını düzenleyerek kalp ve damar sağlığını koruyan Kırlangıç balığı, haftada iki defa tüketildiğinde beyin sağlığına da destek olur. Depresyon ve stres gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını azaltır. Yapılan araştırmalarda Kırlangıç balığının kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir.

USKUMRU 

B vitamini bakımından doğa da en zengin besinlerden biri olan Uskumru balığı, vücudun günlük ihtiyacı olan B12 vitamininin yüzde 85'ini karşılar. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • memo 7 ay önce Şikayet Et
    Ufak balıkların kg fiyatı 20 tl, geçen sene 8 veya 10 tl arasında değişiyordu bu sene balık almak çok pahalı, ben hiç almadım bu sene.Bu fiyatlardada almayı düşünmüyorum.
    Cevapla
  • fatih akman 7 ay önce Şikayet Et
    kardeşim nerde yaşıyorsun, akşam balıkçıda baktım hamsi 10tl kilosu, istavrit 15TL ve 1kg civarı gelecek büyüklükte palamut da 12TL idi, istanbul pendik kurtköy. selametle.