Canan Karatay: Hepimizin geleceği zeytindedir

12 Ekim 2018, 09:39
Canan Karatay: Hepimizin geleceği zeytindedir

Sık sık zeytinyağının vücuda faydasını vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, "Oturup bina yapmayın, beton dikmeyin; zeytin ağacı dikin. Hepimizin geleceği zeytindedir ve zeytinyağındadır" dedi.

Mersin'de bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirile Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'nda konuşmacı olarak yer alan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Sağlığımızı korumak mecburiyetindeyiz. Bütün kurumları, hiçbir ayrım yapmadan zeytini ve tarımı desteklemeye çağırıyorum. Başka hiçbir şey yapmayın, oturup bina yapmayın, beton dikmeyin; zeytin ağacı dikin. Hepimizin geleceği, çocuklarımızın geleceği, torunlarımızın geleceği zeytindedir ve zeytinyağındadır. Bütün dünya buna yatırım yapmaktadır. Otomotiv yatırımı önemli değil. Yolların yapılması önemli değil. 9 katlı binaların, 50 katlı AVM'lerin yapılması önemli değil. Medeniyet o değil. Medeniyet çiftçinin desteklenmesi, tarımın desteklenmesidir. Bir ülke tarımı ayakta tutarsa ayakta kalabilir. Yollarla ayakta kalamaz" dedi.

Zeytinyağının dünyanın en önemli antioksidanı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karatay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hipokrat, milattan önce 5'inci yüzyılda zeytinyağıyla mide ülseri ve kolerayı tedavi etmiştir. Bağırsaklarımızdaki sıkıntıları götüren soğuk sıkım zeytinyağıdır. Yaşlılarda bağırsaklar çalışmamaya başlarsa beyin de gider. Çünkü bağırsaklarımız ikinci beyin. Maalesef ben biliyorum, Mut'tan zeytin alınıp başka markalarla piyasaya sürülüyor. Buna da o kadar çok üzülüyorum ki; mümkün olduğu kadar sahip çıkın. Çiftçiyi ve tarımı desteklemek mecburiyetindeyiz. O zaman hiç kimse bizi yıkamaz, bölemez." 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
13 Yorum Var
 • Bahar 8 ay önce Şikayet Et
  Cok dogru buluyorum katiliyorum canan hocamiza
  Cevapla
 • Nakiye gure 8 ay önce Şikayet Et
  Zeytin bütün kutsal kitaplarda kutsaldır en uzun ömürlü ağaçtIR her derde deva olur ne kadar övülse azdır
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Zeytinciler konuşsun diye ne kadar para verdi acaba. Reklam yüzü gibi olması için.
  Cevapla
 • erjale74@gmail.com 8 ay önce Şikayet Et
  Dogru bilgi arkadasim bunlari yemezsek antidepresanlarla doyan bir toplum olduk.
 • kelebekari 8 ay önce Şikayet Et
  ne olur bilinclenelim. dogruya dogru diyebilelim.su ucuz kurnazliklara kacmayalim.
 • zafer gülten 8 ay önce Şikayet Et
  bu konuda haklı ,zeytin gerçekten kıymetli ,zor yetişen,geç ürün veren bir ağaç,eskiden zeytin ağaçlarının kesilmesi yasaktı. Babam Aydın Sultanhisarlı olduğundan iyi bilirim,şimdi oralarda çoğu yere imar izni verildi,ne zeytinler,ne üzüm ve incir,mandalin ve portakal bahçeleri telef oldu. hepsini kesip yerine binalar diktiler.
  Cevapla
 • abdullah 23 8 ay önce Şikayet Et
  işte gerçek bir başkan danışmanı olacak kişi.değerlendirilirse çok faydalı olur ama yapmazlar.bizde doğru söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun