P vitamini eksikliği belirtileri nedir? P vitaminin faydaları

19 Nisan 2019, 07:00
P vitamini eksikliği belirtileri nedir? P vitaminin faydaları

C vitamini ile benzerlik gösterdiğinden yüzyıllardır fark edilmeyen P vitaminin ne olduğunu biliyor musunuz? Peki P vitamini eksikliği nedir ve faydaları nelerdir? İşte P vitaminine dair bilinmeyenler...

P vitaminin asıl görevi vücudun aldığı C vitaminin emilimini artırarak yararlarının kaybolmasını engeller. Aynı zamanda kılcal damarların geçirgenliğini artırarak kanın vücuda tamamen yayılmasını sağlar. Ayrıca damarların çabuk zedelenmesini ya da deforme olmasını engelleyerek enfeksiyonlara karşı damar duvarlarını güçlendirir. Uzmanlar bir insan vücudun günlük C vitamini haricinde 1 miligram P vitaminine ihtiyaç duyduğunu vurguluyor.

PEKİ P VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini bakımından zengin olan vitaminlerde bulunun P vitamini aynı zamanda turunçgillerin renklenmesini sağlayan maddeyi barındırır.

- Atkestanesinin kabuğunda 

- Menekşe yaprağında 

- Taze çarliston biber

- Greyfurt, kiraz, mandalina 

- Marul

P VİTAMİNİN FAYDALARI

- D vitamini ile beraber alındığında östrojen hormonuna benzer bir etki göstererek menopoz dönmelerinde yaşanan sağlık sorunlarını en aza indirir.

- İnsan vücudundaki zarlarda bulunan kolajen maddesi vücudun dayanıklılığını artırır. Bu destek yapının dayanıklılığı için P vitamini oldukça önemlidir. Kemik kırılmaları gibi rahatsızlıkların ciddi boyutlara varmasını önler.

- Histamin maddesi salınımı vücutta artıkça alerjik vakalara yakalanma oranı da o kadar artar. P vitamini bu maddenin salınımını azaltır. 

- Vücuttan en çabuk atılan vitamin olduğundan gün içerisinde sürekli takviye alınabilir. 

P VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUKLARI

C vitamini eksikliği ile aynı belirtileri gösterir. Ancak P vitaminin eksikliğinin belirgin belirtileri de vardır. Doku üzerinde damar kızarıklıkları ve şişmeleri P vitamini eksikliğinin olduğu en belirgin özelliğidir. Ayrıca;

- Yürürken ya da uyurken baldır ve bileklerde yaşanan ani kramplar,

- Eklem şişkinlikleri,

- Ruhsal hastalıklar,

- Yorgun ve uykusuz hissetme,

- Vücudun hareketlerinin dengesizleşmesi gibi durumlar P vitamini eksikliğini gösterir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar