Ayvanın faydaları nelerdir? Ayvayı metal bıçakla sakın kesmeyin!

23 Nisan 2019, 08:14
Ayvanın faydaları nelerdir? Ayvayı metal bıçakla sakın kesmeyin!

Sindirim problemlerine iyi gelen besinler arasında en etkilisi ayvadır. Peki ayvanın faydaları nelerdir? Ayva içerdiği pektin maddesi sayesinde sindirim sisteminde bulunan mide ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. Uzmanlar ayvanın metal bıçakla kesilmemesi konusunda uyarıyor. Haberin detayında ayvaya dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Tezgahlarda görülmeye başlanan ayva meyvesinin insan sağlığına birçok faydası vardır. Uzmanlar vücudun gün boyu daha dinç ve tok hissetmesi için  mevsiminde her gün bir ayva tüketilmesini tavsiye ediyor. Yapılan araştırmalarda kabuğu ve yaprağındaki vitamin ve minerallerin özünden daha fazla olduğu gözlenmiştir. Yaprağı fenolik bileşik maddesi bakımından oldukça zengindir. Bu maddenin antimikrobiyal özelliği vardır. Bu yüzden kabukları soyulmadan tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayva Anadolu'dan Yunanistan'a oradan da Avrupa'ya ve tüm dünyaya yayılmıştır. Yapılan bir diğer araştırmaya göre metal kesici aletlerde bulunan brenthill maddesi ayvada bulunan pektin ve organik asit maddelerinin özelliğini bitirdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden ayva direk olarak tüketildiğinde içerdiği faydaları yüzde yüz karşılar. Özellikle sindirim problemlerine iyi gelen ayva, kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Kabuğu ile beraber tüketildiğinde metabolizmanın daha sağlıklı işlemesi destekler. 

AYVANIN FAYDALARI NELEDİR?

- 100 gramı 40 kalori içerdiğinden kış diyet listelerinde ilk sırlarda yerini alır. Glimsemik indeksi düşük olduğundan kan şekerini yükseltmez. Bu bakımdan diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

- Fitokimyasallar sayesinde bağışıklığı direncini hastalıklara karşı güçlendirir. Vücudun günlük ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 30'unu karşılar. Böylece patojenler, virüsler ve bakteri hücrelerini vücuttan barınmadan idrar yolu atar.

- Kan içerisindeki oksijeni artırarak kan dolaşımını sağlar. Böylece saç diplerine kadar giden sağlıklı kan hücrelerin saçların daha parlak ve güçlü olmasını destekler. 

- Bu özelliği aynı zamanda ciltteki genç hücrelerin sayısını da artırarak kırışıklığı engeller.

- Yüksek antioksidan sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri ve kanserli hücreleri azaltır.

- Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Böylece kalp ve damar sağlığını da korur. 

AYVANIN FAYDALARI

- Gaz problemi için haşlanmış ayva tercih edilebilir. Sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra mide ve bağırsaklardaki fazla toksinleri de idrar yolu ile atarak vücudun toksin biriktirmesini engeller. 

- Mideyi temizlediğinden mide kaynaklı yaşanan ağız kokusunu da gidermiş olur. Ayrıca ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını engeller ve tükürük içerisinde biriken mikropları da temizleyerek kötü kokuyu engeller. 

AYVA KABUKLARINI ÇÖPE ATMAYIN

AYVA YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir demlik kaynayan suya 20 kurumuş ayva yaprağı koyunuz. 5 dakika böyle kaynatınız. Daha sonra yapraklardan süzüp tüketiniz. Kabızlık sorunu olanların tüketmesi önerilmez. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
11 Yorum Var
 • ferhat 4 hafta önce Şikayet Et
  sadece kestiğimiz yerdeki bilmem neler etkisini yitirir, bütün ayva şifasını kaybedecek değil ya! o da yazılanlar doğruysa!
  Cevapla
 • Gerçekçi 4 hafta önce Şikayet Et
  Kırılarak yenirse lezzetine doyum olmaz ama zor kırılır. Yani ayvayı yedik.
  Cevapla
 • alper 1 ay önce Şikayet Et
  neyle keselim diyenlere illa kesmek mi gerekir? ayva en guzel kirarak yenir. biraz mesakkatli. mutfak mermerinin kenarinda guzel kiriliyor biraz kaba bir is ama bu hem sulu hem de saglikli bir tuketim sekli.
  Cevapla
 • Diyarbakırlı 1 ay önce Şikayet Et
  Bıçakla zor kesiyoruz ışın kılıcımı kullanalım
  Cevapla
 • ŞAMİLHAN 1 ay önce Şikayet Et
  Testereyle mi keselim
  Cevapla
 • Murat Sahin 1 ay önce Şikayet Et
  Guzelce yıkayıp, isirarak yiyebilirsiniz.
Yorumların Tümünü Okuyun