Mumiyo nedir? Faydaları nelerdir?

08 Kasım 2018, 08:08
Mumiyo nedir? Faydaları nelerdir?

Son zamanlarda internette en çok aranan kelime olan mumiyonun ne olduğu hakkında sizler için bir araştırma yaptık. Peki "Dağların Gözyaşları" olarak da bilinen bu mucize maddenin ne gibi faydaları var? İşte mumiyo hakkında bilmeniz gerekenler...

3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan mumiyo maddesi Uzakdoğu'dan Ortadoğu'ya kadar birçok ülkede bitkisel tıpta kullanılmıştır. Dağların yüksek kesimlerinde ve mağaraların içerisinde bulunan bu madde koyu kahve ve siyah tortuldur.

Dağdaki bitkilerin zamanla doğal oluşumlara uğrayarak sertleşmesi ile meydana gelir. Toprak, taş ve yağmurda bulunan vitamin ve minerallerin bulunduğu bu madde birçok hastalığa iyi gelir. 

En eski çağlarda kemik, eklem, romatizma ve diş hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde bu maddeden diş macunu ve krem yapılır. 

85' den fazla mineral, amino asitler, A, B, C ve P vitaminleri bulunur. Ayrıca kobalt, bakır, nikel, demir, çinko, manganez, krom, sodyum, potasyum, magnezyum, kadmiyum, bizmut, molibden gibi elementler de içermektedir.

MUMİYONUN DİĞER FAYDALARI

- Hasara uğramış kemiğin dokularını yeniler. Özellikle kırılmış kemiklerin daha çabuk yanmasına yardımcı olur. Kemik erimesi gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

- Bağışıklığı yenileyen güçlü bir etkiye sahip olan bu madde aynı zamanda beyin fonksiyonlarının sağlığını da koruyarak stres, unutkanlık,depresyon gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. 

- Metabolizmanın hasara uğramış hücrelerini harekete geçirerek vücutta oluşan lezyonların daha hızlı iyileşmesini sağlar. 

- Özellikle karaciğerin toksinlenmesini engelleyerek cilt sağlığını destekler.

- Yanık, tahriş ve yara izlerinin hızla iyileşmesine yardımcı olur.

- Diş sararması ve diş enfeksiyonları gibi hastalıkları ortadan kaldırarak ağız sağlığını korur.

- Yapılan araştırmalarda bağışıklığı güçlendirdiği için kanserli hücrelerin oluşumunu da engellediği ortaya çıkarılmıştır. 

- Son yıllarda bu maddeden elde edilen maske ise cildi yenileyerek yaşlanmasını önler. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar