Bozanın faydaları nelerdir?

09 Kasım 2018, 08:08
Bozanın faydaları nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan bozanın vücudumuza inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için boza hakkında bilinmeyenleri araştırdık. İşte bozanın bilinmeyen faydaları...

Demir, fosfor, niyasin, sodyum, A, B1, B2 ve E vitamin ve mineral bakımından zengin olan bozanın bu sayede sağlığa birçok faydası vardır. Tarçın ve leblebi ile faydası iki kat artan bozanın bilinmeyenlerini derledik. 

İŞTE BOZANIN BİLİNMEYEN FAYDALARI

- Vücudun bağışıklık direncini artırır.

- Mide ağrılarına özellikle yemek sonrası yaşanan mide kasılması, ekşimesi ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkları giderir. Bu yüzden gece tüketilmesi daha faydalıdır. 

- Kış aylarında artan enfeksiyon hastalıkları ile mücadele etmede vücuda koruma kalkanı olur. Sürekli öksürük ve boğaz ağrılarına birebir fayda sağlar. 

- İçerdiği süt sayesinde probiyotik etkisi de olan boza vücutta oluşan kanserojen hücrelerin oluşumunu engeller. İçerdiği yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve kas yapısını güçlendirir.

- Hem boza hem tarçın hem de leblebide bol miktarda asit bulunur. Bu asit maddeleri bağırsakların toksinlerden arınmasını destekler. 

- Sinir sistemindeki hücreleri yenileyerek ve mutluluk hormonunu artırarak stres ve depresyon rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

- Gün içerisinde tüketilen bir bardak boza hem gün içerisinde enerjik olmanızı hem de rahat bir uyku çekmenizi sağlar. 

EVDE YAPILAN BOZA TARİFİ için tıklayınız

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar