Magnezyum eksikliği nedir? Magnezyumun vücuda faydaları nelerdir?

16 Ocak 2019, 08:24
Magnezyum eksikliği nedir? Magnezyumun vücuda faydaları nelerdir?

Kase ve kemik sağlığı için önemli olan minerallerin en önemlisi magnezyumdur. Peki magnezyum eksikliği nedir? Magnezyum eksikliği nasıl giderilir? Magnezyum bakımından zengin olan besinler nelerdir? Sizler için tüm bu sorularını yanıtlarını araştırdık. İşte magnezyum eksikliği hakkında bilmeniz gerekenler...

Bilim dilinde "Hipomagnezemi" olarak bilinen magnezyum eksikliği birçok sağlık sorununa neden olur. İnsan vücudu için önemli olan bu mineralin eksikliği bazı belirtilerle kendini gösterir. Enerji depolama ve metabolizma için önemli olan bu mineral vücuttaki asidi dengeler. Aynı zamanda kas ve kemik sistemi için de oldukça önemlidir.

MAGNEZYUMUN VÜCUTTAKİ GENEL İŞLEVİ

Magnezyum kalsiyum minerali ile beraber kemik ve kaslarda etkinlik gösterir. Kalsiyum kasın kasılmasını sağlarken magnezyum gevşemesinde yardımcı olur. Diş ve diş yapısında bulunan hücrelerin sağlığını fosfor maddesi ile beraber korur. Damar zarındaki elsatikiyetini ve kan basıncını düzene sokar. Böylece riskli hastalıkların yaşanmasını engeller. Bunların yanı sıra hücrelerin büyümesi ve yenilenmesini destekler. 

MAGNEZYUMUN FAYDALARI NELERDİR?

- Beyindeki kortizol hormonu odaklanmak için kullanılır. Ancak bu hormonun yüksek olması vücudun diğer işlevleri açısından ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Bunların başında da stres gelir. Kortizonu beyinde dengeleyen en etkili vitamin ise magnezyumdur. 

- Vücudun iç dengesi için kan düzeyinin normal seyretmesi gerekir. Ancak yanlış beslenme ve vücuda alınan gereksiz bazı besinler kan düzeyini olumsuz etkiler. Bu durumu dengede tutmak magnezyum maddesinin görevidir. 

- Mutluluk hormonu, dengede kalması içinde magnezyum önemlidir. Magnezyumun yeterli miktarda olduğu bir vücutta depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal rahatsızlıkların yaşanma olasılığı azalır.

MAGNEZYUM BELİRTİLERİ

- Yorgunluk ve yoğun stresli hissetmek,

- Gün içerisinde enerji düşüklüğünde artış,

- Sürekli sinirli ve asabi bir ruh hali,

- Uyku problemleri,

- Kötü kolesterol seviyesinde yükseklik,

- Adet dönemlerindeki ağrıların daha şiddetli yaşanması,

- Kalp çarpıntısı, ani tansiyon yükselmesi ve sık sık baş dönmesi,

- Böbreklerde ve idrar yollarında taş kum oluşumu gibi belirtiler magnezyum eksikliğine işarettir. 

MAGNEZYUM BAKIMINDAN ZENGİN OLAN BESİNLER

- 150 gram Ispanak yaklaşık olarak 90 mili gram magnezyum içerir.

- 200 gram kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının %80’ini karşılar. Ancak kabak çekirdeği yüksek kalori içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

- 80 gram balık ortalama 60 mili gram magnezyum içermektedir.

- 125 gram haşlanmış yeşil fasulye günlük magnezyum ihtiyacının %7’sini karşılar. 

- 200 gram pirinç ortalama 60 milli gram magnezyum içermektedir. 

- 90 gram avokado yaklaşık olarak 35 milli gram magnezyum içerir.

- 80 gramlık muz 20 milli gram magnezyum içermektedir.

- K vitamini, tiamin, riboflavin, demir, fosfor, potasyum ve bakır içeren soya fasulyesinin 80 gramı günlük magnezyum ihtiyacının %50’sini karşılar.

- 150 gram süt yaklaşık 20 milli gram magnezyum içerir. 

- 1 avuç ay çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının %10’unu karşılar. 

- 150 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 450 milli gram magnezyum içermektedir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Uzman kontrolü olmadan magnezyum eksikliği ilaç takviyesi ile giderilmemelidir. Aksi halde ishal huzursuzluk, vücut ısısında büyük değişiklik, sürekli uyku isteği gibi durumlara neden olur. an testi ile magnezyum eksikliği ortaya çıkar. Aynı zamanda idrar testi de yapılması gerekir. Daha sonra uzman takviye miktarını ilaçlarla ya da doğal yolla belirler.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • irfan 2 hafta önce Şikayet Et
    magnezyum eksiliģi titremeye neden oluyormu yardımcı olun
    Cevapla
  • Turan 2 ay önce Şikayet Et
    Arkadaşlar magnezyum eksikliği vardı bende yıllarca kol bacak vucut huzursuzluğu ve uykuda ağrılarla uyanma ve gündüzleri uyuma hastalığı gücsüzlük cok önemli bir hastalık mutlaka magnezyum dahlili yapdırın derim...
    Cevapla