Kalp kası iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir?

16 Kasım 2018, 08:00
Kalp kası iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir?

Kalbin kastan oluştuğunu ve bu kasların vücudun diğer kasları gibi iltihap kaptığını biliyor muydunuz? Başlangıcı ciddi olmayan ancak zamanında tedavi edilmediğinde ilerleyen zamanlarda hastalıklara neden olan kalp kası iltihabını araştırdık. İşte kalp kasına dair bilmeniz gerekenler...

Kalbin yüzde 90'ına yakını kastan oluşur. Çeşitli sebeplerden ötürü vücuda yerleşen enfeksiyon virüsleri bu kaslara yerleşerek iltihaplanmasına neden olarak daha sağlıklı çalışmasını engeller.

Zamanında tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olan kalp kası iltihabı kalp atışlarını olumsuz etkiler. Kabakulak ve grip gibi hastalıkların virüsleri ile vücuda yerleşir ve kana karışır. 

KALP KASI İLTİHABI BELİRTİLERİ 

Bu hastalığın en yaygın belirtisi kalp atışlarındaki düzensizlik ve buna bağlı gelişen göğüs ağrısıdır. Kalp atışları bozuldukça deforme oranları artar. Bu hasarlarda kalıcı kalma ihtimali yüksektir.

Kalp düzenli atmadığından kalp kapakcıkların da şişme meydana gelir. Kalp bir bütünü ile birleşip atamadığından kan toplanıp damarlara geri akmaz. Bu da kalbi zorladığından değişik sesler çıkarmasına neden olabilir.

Kalbin pompalayamadığı kan akciğerde birikir. Bu birikim vücudun çeşitli yerlerinde ödeme neden olur. Genellikle bu ödemler en sık ayak bileklerinde görülür. 

KALP KASI İLTİHABI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtilerle hastaneye giden hastayı öncelikle uzman detaylı tetkiklerden geçirir. Kalp kası iltihabının virüslerden kaynaklandığı tespit edildiğinde buna göre ilaç tedavisine başlanılır. Bu yöntemle vücuttaki virüsler azaltılmaya çalışılır. Kalp kası iltihaplanmış kişilerin beslenme ve günlük hareketlerine dikkat etmeli çok fazla tempolu yürüyüş bu hastaların ölümüne neden olabilir. Bu hastalığı en iyi gideren tedavi yöntemi ise aspirin ve yatarak dinlenmektir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar