Sabah aç karna patates suyu içmenin faydaları nelerdir?

03 Aralık 2018, 08:10
Sabah aç karna patates suyu içmenin faydaları nelerdir?

Patates karbonhidrat oranı fazla olduğundan uzmanlar tarafından tüketilmesi çok uygun görülmez. Ancak sabahları aç karna tüketilen patates suyunun faydaları ise herkesi şaşırtıyor.

Yemeklerin baş tacı olan patatesin vitamin ve minerallerinden tamamen yararlanmak için çiğ hali ile yapılan suyunun tüketilmesi gerekir. Sizler için uzmanların önerdiği bu yöntemi ve faydalarını derledik. Vücut sağlığını olumlu etkileyen ve sabahları aç karan tüketilmesi gereken patates suyunun hakkında bilmeniz gerekenler.

SABAHLARI AÇ KARNA PATATES SUYU İÇMENİN FAYDALARI

- İleri yaşlarda görülen ve şiddetli ağrılara neden olan eklem iltihaplanmasını önleyerek uzun ömürlü kemik yapısını destekler. Uzmanlar özellikle bel, boyun ve sırt eklemleri ağrısı yaşayanların düzenli tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

- Kronik sindirim problemi yaşayanların mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önler. Özellikle kabızlık, mide yanması, şişkinlik ve reflü gibi yiyecekler sonucu ortaya çıkan hastalıkların riskini azaltarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. 

- Yüksek antioksidan özelliğini çiğ halde daha etkili sunan patates suyu karaciğer ve safra kesesinin aynı sıra tüm vücuttaki toksinleri de azaltır. Bu atıkların böbreklerde oluşturduğu taş ve kumu da önleyerek. İdrar yolu ile hepsini vücuttan atar.

- Potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenler buna bağlı yüksek tansiyonu da düzenleyerek felç ve inme hastalıklarının yaşanmasını engeller. Bu durumların yanı sıra kalp kaslarını ve damarlarının sağlığını koruyarak olası riskleri azaltır. 

- Düzeli tüketilen çiğ patates suyu eklemlerde biriken ürik asidi azaltarak gut hastalığını önler. Aynı zamanda ödem birikiminin de önüne geçerek iskelet yapısını korur. 

- Saç hücrelerinin sağlığını koruyarak hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda patates suyu ile yüzü düzenli yıkarsanız sivilce ve akne oranını azaltmış olursunuz. 

PATATES SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Genellikle kırmızı yüzeyli patateslerin çiğ su tüketimi daha sağlıklıdır. Sirkeli suda iyice yıkanan patatesler kabukları ile beraber meyve sıkacağında sıkılır. Çıkan suyu atlandırmak için yarım bardak havuç suyu da ekleyebilirsiniz. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar