Mantar zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir? Bakanlık zehirlenme oranlarının...

15 Mayıs 2019, 12:21
Mantar zehirlenmesi nedir ve belirtileri nelerdir? Bakanlık zehirlenme oranlarının...

Et kadar insan sağlığına fayda sağlayan, vitamin ve mineral deposu olan mantarın da zehirlediğini hatta ölüme neden olabileceğini biliyor muydunuz? Sağlık Bakanlığı özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarındaki yağmurlardan sonra mantar zehirlenmelerinde ciddi artış olduğuna dair uyarıda bulundu. Baş dönmesi, kusma ve ishal gibi belirtilerle başlayan mantar zehirlenmesine dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki mantar zehirlenmesi neden olur? Mantar zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Her yıl olduğu gibi bu yılın sonuna doğruda gıda zehirlenmelerinin başında gelen mantar zehirlenmesi vakaları arttı. Bunun nedeni sonbaharda yeşeren mantarların bilinçsizce tüketilmesidir. Bu zehirlenme bazı kişilerde ileri reaksiyonlara neden olduğundan ölümcül olabiliyor. Zehirli mantar türleri ufacık bir parça ile korkunç düzeyde zehirlenmeye neden olur. Orman altlarında ve çalılıklarda yeşeren bu mantarların zehirli ve zehirsiz olmak üzere türleri vardır. Halk arasında sirkeli su ile yıkama tuza bastırma gibi durumlarda mantarın zehrinin gittiği söylenir. Ancak bunlar tamamen yanlış bilgilerdir. Uzmanlar bu konuda özellikle köylülerin bilinçlendirilmesi gerektiğini öneriyor. Doğada 100 kadar zehirli mantar türü bulunmaktadır. 

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ZEHİRLENME UYARISI: ARTIŞ VAR!

Sağlık Bakanlığı mantar zehirlenmeleri ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. 1 Nisan -13 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan Bakanlığa başvurulan zehirlenme vakası 2019 yılında,  2018 yılına oranla yüzde 34 artış görüldüğü söylendi. Özellikle ilkbahar yağmurları ardından Konya, Karaman, Denizli, Mersin, İstanbul, Çorum, Burdur ve Isparta gibi illerde hem zehirlenme hem de zehirlenme sonucu ölme oranlarının artığı bildirildi. 

MANTAR ZEHİRLENMESİ

MANTARI SAKIN BÖYLE TÜKETMEYİN!

Bulduğunuz her mantarı tüketmeme konusunda uzmanlar kesin uyarıda bulunuyor. Amanita Phalloides, amanita muscaria, amanita verna, ganoderma ve fomes gibi mantar türleri çok zehirlidir. Yanlışlıkla bile bu mantarlardan tüketen kişinin karaciğerleri ciddi deformasyona uğrar. Bu zehirli türleri bazı hayvanlar tüketince zehirlenmez bunun nedeni de hayvanlardaki etkileşimin farklı olmasıdır. Ama yine halk arasında bu mantarlar hayvanlar tarafından tüketilince zehirli olmadıkları düşünülür. Uzmanlar toplanmış mantar yerine gıda denetiminden geçirilmiş mantarlar tüketilmesini tavsiye eder. 

ZEHİRLİ MANTAR

MANTAR ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Mantar zehirlenmesi 3 saat içerisinde kendini belli eder. Vücut reaksiyona ilk girdiği an mide bulanması gibi belirtiler başlar.

- Mide bulantısı ardından kusma yaşanır.

- Baş dönmesi ve kişinin halsiz hissetmeye başlar.

- Sindirim ve sinir sistemini çökerten maddeler içeren bu mantarlar vücut hareketleri kısıtlamaya başlar. Kısmi felç benzeri bir durum yaşanmasına neden olur.

- Dolaşım yetmezliğine bağlı ishal ve aşırı terleme, kasılma görülür.

- Bilincini kaybeden hasta halusinasyon görmeye başlar.

MANTAR ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

2-3 saatte hafifi belirtiler ardından şiddetli belirtiler kendini gösterir. Aşırı sıvı kaybeden vücut böbrek ve karaciğer yetmezliğine kadar giden kötü sonuçlarla karşı karşıya kalır. İlk yapılması gereken şey hastanın bol su içmesi sağlanmalıdır. Ardından bir uzmana götürülmeli. Hızlı bir şekilde gerçekleşen zehirlenme ağır ve yavaş bir tedavi sürecine neden olur. Bazı vakalarda 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanır. Uzmanlar vücuttaki toksinlenmeyi temizlemek için ağır antioksidan yüklü serum verilir. Damardan verilen serum kandaki kompilikasyonları azaltmaya çalışır. Aynı anda da midede kalan mantarlar endoskopi ile boşaltılır. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • HalitBinVelit 8 ay önce Şikayet Et
    Mantar hakkında olumsuz bilgiler yazılmış ama Mantarın faydası saymakla bitmiyor ; Kalp rahatsızlıklarından tutunda Kansere kadar müthiş faydası var ; Alzheimere iyi gelir,Kolesterolü düzenler,Bağışıklık sistemini güçlendirir,Hasar gören Hücreleri yeniler,Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir,Kalp dostudur Kalbi korur güçlendirir,Kemik ve Dişleri güçlendirir,kan basıncını kontrol eder Hipertansiyona çok iyi gelir,Grip,Nezle ve Öksürüklere iyi gelir.. görüldüğü gibi Faydası saymakla bitmiyor?.
    Cevapla