Siyah fasulyenin faydaları nelerdir? Siyah fasulye hangi hastalıklara iyi gelir?

19 Aralık 2018, 11:25
Siyah fasulyenin faydaları nelerdir? Siyah fasulye hangi hastalıklara iyi gelir?

Ülkemizde sıklıkla tüketilen fasulyenin siyahının da olduğunu biliyor muydunuz? Peki siyah fasulyenin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Besin değerleri nelerdir? Siyah fasulye hakkında bilmeniz gereken her şeyi araştırdık. İşte siyah fasulyenin faydaları...

Beyaz kuru, yeşil ve börülce olmak üzere ülkemizde çeşidi olan fasulyenin birde siyah olanı vardır. Son zamanlarda popüler olan siyah fasulye sıklıkla adı geçen bir besin olmuştur. Uzmanlar vitamin ve mineraller bakımından zengin olan siyah fasulyenin beslenme alışkanlığına eklenmesi gerektiğini ayrıca haftada bir kez tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Kuru beyaz fasulyeden on kat daha fazla kalsiyum barındırır.

Güney Amerika'da yetişen bu fasulye çeşidi dünya mutfağında önemli bir yere sahiptir. İçeriğinde A, B2, B3, B6 ve B9 vitamini, folik asit, kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum, bakır, demir ve manganez gibi mineralleri bulunduğundan Bu fasulye ile ilgili oldukça araştırma yapılmıştır.

SİYAH FASULYENİN FAYDALARI NELERDİR?

- Yapılan bir araştırmada siyah fasulyenin sindirimi kolaylaştırdığı kabızlığı önlediği görülmüştür. İçerdiği folik asit sayesinde bağırsakları da temizleyen siyah fasulye kolon kanserine karşı bağırsakları güçlendirir.

- İçerdiği demir ve magnezyum sayesinde kan şekerinin yanı sıra kandaki diğer hücreleri de dengeler. Bu sayede diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir.

- Yüksek kolesterolü düşürerek yaşanma ihtimali olan kalp krizi ve felç risklerini düşürür. B3 vitamini sayesinde damar duvarlarını kuvvetlendirerek kan akışını sağlar. Böylece damar tıkanıklığını da önlemiş olur.

- Yapılan başka bir araştırmada sinir hücrelerini yatıştırdığı ayrıca sinir sisteminin genelini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Siyah fasulye tüketen kişilerin depresyon ve stres gibi ruhsal hastalıklara karşı direncinin artığını ayrıca bu insanların günlük yaşamda yorgunluk gibi rahatsızlıkların yaşanmadığı tespit edilmiştir. 

- Meme kanseri ile ilgili yapılan araştırmalarda kullanılan siyah fasulyenin tümörlü hücrelerle savaştığı gözlemlenmiştir. Bağışıklığı artırarak vücuttaki sağlıklı hücre sayısını olumlu etkilediği tespit edilen siyah fasulyenin aynı zamanda tüm bakteri ve toksinleri vücuttan atacak kadar yüksek minerallere sahip olduğunu uzmanlar vurguluyor. 

- Yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermede yardımcı olan siyah fasulyeden günde 1 tabak tüketerek vücuda sadece 218 kalori almış olursunuz. Enerji vererek vücudun gün içerisindeki direncini artırır. 

- Selenyum doğada nadiren bulunan bir maddedir. Vücudun en çok ihtiyacı olan maddeler arasında ilk sıralarda yer alan selenyum siyah fasulyede oldukça fazladır. Vücudun ihtiyacı olan selenyumun yüzde 100 karşılayabilecek siyah fasulye bu sayede vücudun kısa sürede mikroplardan arınmasını sağlar. 

- Kas gelişimini destekleyen siyah fasulye özellikle sporcuların tüketmesi gereken önemli bir kalsiyum deposudur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • turgut 4 hafta önce Şikayet Et
    nerden alabiliriz yardimciolusanir seviniriz tesekurler
    Cevapla