Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir?

23 Ocak 2019, 11:45
Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir?

Sonbahar ev kış aylarında yaygın olan Domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün en olduğunu biliyor musunuz? Kıtalar arası hızla yayılan ve gribal enfeksiyon gibi devam eden bu hastalık hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için haberin detayına ekledik. İşte H1N1 virüsü ve domuz gribi hastalığına dair her şey...

Son olarak artan grip hastalıkları ile halk arasında en merak edilen virüsü H1N1 oldu. Bu virüse halk arasında domuz gribi denir. Viral bir hastalık olan domuz gribi ilk olarak Meksika ve Amerika'da görülmüştü. Tüm dünyaya daha sonra yayılan virüs bağışıklık sistemini oldukça olumsuz etkilemektedir. Hava yolu ile bulaşma ihtimali olan virüs mevsimsel griplerle aynı süreçte ve aynı döngüde başlar. Ancak diğer griplere nazaran daha ciddi olan domuz gribi bağışıklığı tamamen güçsüz hale getirerek vücudun direncini kırar. Erken müdahale edilmediğinde hastada ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açar. 

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Göğüs ağrısına bağlı nefes darlığı

- Baş ağrısı akabinde gelişen bilinç kaybı

- Şiddetli boğaz iltihabı ve koyu renkte burun akıntısı

- İltihaba bağlı gelişen kuru öksürük

- Vücut ısısında ani değişimler ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bağışıklığı hastalıklara karşı daha önceden zayıf olan kişilere yerleşen virüs daha ciddi sonuçlara neden olabilir. Yakın zamanda yoğun bakımına alınan şarkıcı Serdar Ortaç'ın kardeşinde görüldüğü gibi ciddi boyutlara yol açar. 

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNUR?

İlk olarak Sağlık Bakanlığının da önerdiği domuz gribi aşısından yapılmalıdır. Toplu alanlarda sıklık eller dezenfekte edilmelidir. Gün içerisinde sürekli vitamin tüketilerek bol bol dinlenmeli ayrıca güzel bir uyku çekilmelidir. Bulunan alanlar havalandırılmalı ya da hava alınmaya çıkılmalıdır. Gribin belirtileri ile beraber hemen bir uzmana görünmelidir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar