Kulak basıncı belirtileri nelerdir? Kulak basıncına ne iyi gelir?

10 Şubat 2019, 08:20
Kulak basıncı belirtileri nelerdir? Kulak basıncına ne iyi gelir?

Kulak basıncının ne olduğunu biliyor musunuz? Ani gelen uğultu ve çınlama gibi belirtilerle kendini gösteren kulak basıncı yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Peki kulak basıncına ne iyi gelir? Sizler için toplumda hemen hemen herkesin yaşadığı tehlikeli gibi görünmeyen kulak basıncı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Ana duyu organı olan kulak; iç, orta ve dış olmak üzere üç kısımdan oluşur. Kulaktan yutak borusuna bağlanan östaki borusu  kulak içi ani ses ve basınçları kontrol eder. Üst solunum yolları hastalıklarına bağlı gelişen durumlarda bu boruda tıkanma meydana gelir. Bunun sonucunda da acı, dolgunluk, tıkanıklık ve duyma hissi yaşanır. Ancak sadece üst solunum yolu hastalıklarına bağlı değil buna neden olabilecek birçok durum vardır. 

Kulak basıncı nedir

KULAKTA BASINCA NEDEN OLAN DURUMLAR VE BELİRTİLER NELERDİR?

- Kulak kiri her ne kadar da kötü gibi gelse de aslında bu kir kulak içine girilen kötü çizimleri tutar ve ayrıca bu kiri genellikle uzmanların temizlemesi gerekir. Bu kir bir şekilde kulak içine doğru itildiğinde yüksek basınca neden olur. Buda şiddetli baş ağrısına ve kulak basıncına zemin hazırlar. Bu yüzden kulak kirini kişinin kendi temizlemesi sakıncalı bir hal alabilir.

- Başa gelen bir travma esansında vücut içindeki basınç azalır. Östaki borusu bu ani basınca karşı koyamadığından kulak içi basınç artar. Tüplü dalış gibi durumlarda bunlar yaşanır.

Kulak basıncının belirtileri

- Soğuk havada, yüzmede ve duştan sonra meydana gelebilen dış kulak iltihabı ile kulak içindeki enfeksiyonlu ve bakterili hücre sayısı artar. Buda kulak içi tıkanmasına ve akımın dışarı çıkmamasına bağlı kulak basıncına neden olur.

- Diğer nedenler ise; alerji, yüksek iltihap, burun tıkanması, doğumsal sorunlar, bazı ilaçların yan etkileri ve bademcik şişmesi gibi durumlarda kulak basıncına neden olur.

- Belirtiler ise; net duymada sıkıntı yaşama, çınlama hissi ve kulak içi doluluk, baş, boğaz ve yüz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Kulak basıncına ne iyi gelir

KULAKTAKİ BASINÇ NASIL GEÇER?

- Gergin bir esneme

- Burun deliklerini kapatarak nefes alma

- Ütü ile ısıtılan bir havluyu 15 dakika boyunca kulağa bastırma

- Yüksek yastıkta yatma

- Su içme kulak basıncını gidermede etkili bir yöntem

- Bir diş sarımsağı dilimleyip bir cezvede zeytin yağı ile ısıtıp kulağınıza damlatınız. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar