Deve kuşu yumurtasının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

12 Ocak 2019, 08:14
Deve kuşu yumurtasının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Çok düşük kolesterolü sahip olduğundan sağlık açısından faydalı olan deve kuşu etinin yumurtasının da faydalı olduğunu biliyor muydunuz? En ağır olan deve yumurtasının faydalarını sizler için araştırdık. Haberin detayında deve yumurtasının özellikleri, faydaları ve hangi hastalıklara iyi geldiğini bulabilirsiniz.

Besin değerleri yüksek olan deve kuşu yumurtası dünyanın hem en ağır yumurtası hem de en pahalısıdır. Tat olarak tavuk yumurtasının aynısı olan deve kuşu yumurtası eski zamanlarda evlerin içindeki tavanlara sürülür ya da konulurmuş bu da örümceklerin ağ yapımını engellermiş. Bunun yanı sıra diğer haşeralardan da korurmuş. Çok sağlam kabuğa sahip olan deve kuşu yumurtası Afrika geleneklerinde tabak, çanak ve saklama kabı olarak kullanılırmış.

Kadınlar ise bu kabuklardan takı ve süs eşyası yaparlarmış. Günümüzde de içerisi boşaltılarak dekoratif amaçlı kullanılır. Osmanlı zamanında ise bu kabukları özellikle Mimar Sinan eserlerini sağlamlaştırmakta ve örümcek ağlarını engellemek için kullanıldığı biliniyor. Ülkemizde Bursa, Antalya ve Kırşehir gibi şehirlerde bu yumurtaların özel yetiştiriciliği yapılır. Dünyada ise Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zimbabwe, Çin, Kanada, Avustralya, ABD ve bazı Avrupa ülkeler de özel çiftlikler kurulmuştur. Son olarak 2016 yılında fiyatları 50-200 arası değişmekteydi. Bu yumurtayı kırmak için genellikle testere ya da çekiş kullanılır.

Deve Kuşu Yumurtası

DEVE YUMURTASININ FAYDALARI NELERDİR?

- Doğa da bulunan protein maddesi bakımından en zengin yumurtadır. Eski yıllarda uzun yollara çıkmadan önce bu kuşların yumurtasını tüketilirmiş. Bunun nedeni ise uzun süre tok ve dinç tuttuğundan olduğu biliniyor. 

- Sıfır kolesterole sahip bu yumurta kalp ve damar sağlığı için birebir fayda sağlar. Bu sayede damar tıkanıklığını önleyerek kalp krizi sirkini azaltır. 

- Sodyum kandaki hücrelerin dengesiz çoğalmasını sağlayarak tansiyonun yükselmesine neden olur. Ancak deve kuşu yumurtası sodyum içermediğinden tansiyona neden olmaz.

- İçerdiği antioksidan sayesinde vücudu temizlemenin yanı sıra ağız ve diş sağlığına da katkı sağlar. Özellikle tükürükteki çözücü asit oranını artırarak diş ve ağız içindeki enfeksiyon miktarını da azaltır.

- Kemik ve eklem sağlığındaki temel madde olan kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Özellikle uzmanlar hamile, ve ergenlerin tüketmesini öneriyor. İleri yaşlarda yaşanma ihtimali olan kemik erimesi gibi durumların yaşanma riskini azaltıyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • RUHİ 5 ay önce Şikayet Et
    İyi artık her sabah tüketirim.
    Cevapla