Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir?

15 Ocak 2019, 08:23
Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir?

Vücudu güçlendirmenin ve hastalıklarla baş etmenin en etkili yolu bağışıklığı güçlendirmedir. Peki bağışıklık nasıl güçlendirilir? Sofralarınızda yapacağını birkaç değişim ile kısa sürede bağışıklığınızı yenileyebilirsiniz. Bunun için sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinleri araştırdık. Haberin detayında bağışıklığınızı güçlendiren ve sağlıklı beslenmeye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi vücudun koruma kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren tüm bakteri, parazit ve hücreleri kontrol eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek vücudun deforme olmasına izin vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı oldukça hassas olan bu sistem vücudun koruma kalkanı olduğundan yeterli miktarda vitamin ve mineral depo etmelidir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa sürede hastalanmaya başlar. Hatta kanser hastalıklarına bile zemin hazırlar. Ancak bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. 

Bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

- Vücut yeterli miktarda dinlenmediğinde stres hormonları yüksek derecede çalışır. Bu da kişinin agresif ve yorgun olmasına neden olur. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı direnç azalır. Uzmanlar bunun için düzenli uykunun şart olduğunu vurguluyor. 

- Yapılan araştırmalarda günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda bu egzersizler iyi bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destekler.

- Ruhsal hastalıklardan en tehlikelisi depresyondur. Çünkü depresyon kişinin kendini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da düzenli yaşan kalitesini olumsuz etkiler. 

- Ayrıca uzmanlar günlük bazı besinlerin tüketilmesi gerektiğini ve bu besinleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

PEKİ BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en etkili besin zeytindir. Uzmanlar içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar hemen hemen tüm komplikasyonlara iyi geldiğini belirtiyor. Ayrıca demir oranı yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararlı bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha güçlendirir. 

Zeytin

BADEM

İçerdiği alkali maddesi bağışıklık için oldukça önemlidir. Bu madde vücutta E vitamini etkisi yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin yanı sıra hastalıklara savaşmasına yardımcı olur. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye yardımcı olur.

Badem

YUMURTA

Alerji etkisi dışında yumurta vücudun ihtiyacı olan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden beyin sağlığına kadar etkili olan yumurtayı uzmanlar düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Amino asit bakımından zengin olan yumurta bağışıklık sistemini için vazgeçilmez besinler arasındadır.

Yumurta

YER FISTIĞI

Polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidandır. Yer fıstığı bu madde bakımından oldukça zengin olduğundan uzmanların düzenli ama yeteri miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yer Fıstığı

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • niğdeli 5 gün önce Şikayet Et
  Uzman mı istiyorsunuz Hz. Muhammed (S.A.V.) hayatına bakın. Kahvaltıda 7 zeytin yemek sünnettir.
  Cevapla
 • zafergülten 6 gün önce Şikayet Et
  peki,badem yerine kayısı çekirdeği yesek olmuyor mu,onun kilosu ucuz.
  Cevapla
 • Filiz 5 gün önce Şikayet Et
  Kesinlikle kayısı cekirdegi
 • İsmail 6 gün önce Şikayet Et
  Sanırım bademin fiyatından haberiniz yok veya tuzunuz oldukça kuru... Güldürmeyin insanı günde 10 ayda 300 badem insaf yahu....
  Cevapla