Mantar enfeksiyonu nedir? Kaç çeşit mantar enfeksiyonu hastalığı vardır?

11 Mart 2019, 12:13
Mantar enfeksiyonu nedir? Kaç çeşit mantar enfeksiyonu hastalığı vardır?

Cilt hastalıklarının çoğunun nedeni mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyor. En yaygın hastalıklardan biri olan mantar enfeksiyonu özellikle mevsim geçişlerinde daha sık görülür. Lenf bezlerini etkileyerek vücudun hormonal dengesini bozar. Peki kaç çeşit mantar hastalığı vardır? Mantar hastalıklarına ne iyi gelir? Tüm soruların yanıtı haberimizin detayında...

Hava değişimi ile artan mantar enfeksiyonu yerleştiği bölgede ciddi deformasyonlara neden olur. Mantar enfeksiyonu bir kaç çeşit bakterinin bir araya gelmesi ile oluşur. Akciğere, kana ve kolayca deride yer edinebilen bu enfeksiyon zamanında müdahale edilmediğinde beraberinde başka sağlık sorunlarını da getirir. Bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyen bu enfeksiyon türü aynı zamanda nüksetme oranı yüksektir. Mantar enfeksiyonu erkelerde tırnaklarda kadınlarda ise bikini bölgesinde sıklıkla rastlanır. Olduğu yerdeki alanın DNA'sını bozar. Candida albicans denilen bakterinin neden olduğu mantar enfeksiyonu; vücut, tırnak, ayak, kasık ve saç derisi alanlarında sıklıkla görülür.

MANTAR HASTALIKLARI NEDEN OLUR?

- Kirli toplu ortamlarda

- Vücuduna daha önce mantar enfeksiyonu bulaşmış kişi ile temas esnasında

- Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde

- Mantar hastalığına yakalanmış bir hayvan ile temasla da bulaşır

- Kortizon gibi ilaçların en yaygın yan etkisi mantar enfeksiyonudur.

KAÇ ÇEŞİT MANTAR HASTALIĞI VARDIR? 

VÜCUT MANTARI

Deri yüzeyinde ortaya çıkan leke leke kalın kabarmalarla kendini gösterir. Bu lekeler zamanla büyür. Enfeksiyon bu bölgedeki tabakada iltihaplı tomurcuklara neden olur. DNA'sı bozulan hücreler kaşıntı döküntü ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir. Uzmanlar mantarı azaltıcı krem ya da losyon gibi ilaçlar verir.

vücut mantarı

SAÇ MANTARI

Saç derisinde görülür. Egzama ile karıştırılır. Ancak bu bakterinin neden olduğu kabarmalar egzamadan farklıdır. Saç hücrelerini zayıflatır. Böylece saçlarda çabuk kırılma, kepeklenme, kaşıntı ve pullanmalara neden olur. Saç mantarı bulaşıcıdır. Bu yüzden saç mantarı olmuş ya da önceden yaşamış kimselerin kişisel malzemeleri kesinlikle kullanılmamalıdır. 

saç mantarı

AYAK MANTARI

Parmak aralarında ve topukta görülür. En sık görülen bu mantar türü genellikle ayakların kapalı alanda uzun süre kalması ve terlemesi ile ortaya çıkar. En çabuk bulaşana ve çoğalan mantar türü şiddetli kaşıntılarla kendini gösterir. İleri düzeyde olan hastalarda şişme ve akıntıya neden olur. Toplu alanlarda bulaşma riski artan bu enfeksiyonun tedavisinde krem ve ağızdan alınan ilaç kullanılır.

ayak tırnak

TIRNAK MANTARI

Tırnak içerisine yerleşen ve tırnak hücrelerinin DNA'sını bozarak sararmasına şişmesine neden olur. Tırnak şeklinde bozulma ve matlaşma gibi belirtilerle kendini gösterir. En ağrılı mantar türüdür. Oje tarzında sürülen ilaçlarla tedavi edilir. En kötü ihtimalle uzman tırnağı kökünden çeker. 

ayak mantarı

EL MANTARI

Elin içinde ve dışında görülebilir. Deterjan gibi ürünlerle çoğalma ihtimali vardır. El kuruluğu ile beraber elin belli bölgelerinde kızarıklıklarla görünür. Nüksetme oranı diğer mantar türlerine göre daha fazladır. 

el mantarı

KASIK MANTARI

Makat bölgesinde görülür. Şiddetli iltihaplanmalar yaşanır. Ciltte kabarmaya neden olur. Kaşıntı en sık yaşanan belirtisidir. Ancak kaşındıkça artan bu enfeksiyon zamanında müdahale edilmediğinde oturma hareket etme durumunu bile olumsuz etkiler. 

VAJİNA MANTARI

Bu mantar kadınlarda sıklıkla yaşanır. Tuvalet temizliği iyi yapılmadığından yaşanır. Dış mantar iç mantar olarak iki şekilde görülür. İdrar sırasında yanma kaşınma gibi belirtiler gösterir. Adet dönemlerinde ağır kokulara neden olur.

MANTAR HASTALIKLARINA NE İYİ GELİR?

YOĞURT

Elle yapılan yoğurt içerdiği laktik asit sayesinde enfeksiyonu hücreleri azaltma özelliğine sahiptir. Temiz bir pamuğu yoğurda batırarak mantarın olduğu yere sürüp yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Günde iki defa bu uygulamayı yapabilirsiniz.

yoğurt

SARIMSAK

Doğadaki en güçlü antibiyotik olan sarımsak kısa sürede oluşmuş enfeksiyonu atmada etkilidir. Sarımsağı elle ezip mantarın olduğu bölgeye sürün. Dilerseniz ezdiğiniz sarımsağa bir damla zeytin yağı da ekleyip bu uygulamayı yapabilirsiniz. Bu uygulamayı da günde iki kere yapabilirsiniz.

sarımsak

SİYAH ÇAY

İçerdiği tanin maddesi asit özelliğindedir. Mantar enfeksiyonunu azaltmada oldukça etkilidir. Demlenmiş çayın suyuna temiz bir ped pamuk batırıp mantarlı bölgeye bırakıp 10 dakikada bir pamuğu değiştirin.

siyah çay

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar