Diz ağrısı neden olur? Diz ağrısı hakkında doğru bilinen yanlışlar

13 Mart 2019, 08:22
Diz ağrısı neden olur? Diz ağrısı hakkında doğru bilinen yanlışlar

Vücudun tüm ağırlığını bilekten sonra taşıyan dizlerde ortaya çıkan herhangi bir olumsuz durum tüm hareketi etkiliyor. Şiddetli ağrılarla ortaya çıkan diz ağrısı hakkında halk arasında doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Peki diz ağrısı neden olur? Diz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? Diz ağrısına dair bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Diz ağrısının en temel nedenlerinden biri diz kapağındaki kemiğin çevresel faktörler nedeniyle hasar almasından kaynaklanıyor. Diz ağrısı genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ancak kemik hastalığı olan kişilerde ve sporcularda da sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Vücudun ağırlığını kontrol eden ayak bileklerinden sonra gelen dizler yanlış bir pozisyonda ya da darbe sırasında hasar alır. Bu hasar genellikle diz kapağında yaşandığında sağlıklı kullanımı azalır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sıklıkla yaşanan diz ağrısı dikkate alınmadığında uzuv kaybına bile neden olabilir. 

diz ağrısı

DİZ AĞRISI NEDEN OLUR?

- Kireçlenme

- Vücudun toksin oranının artması sonucu eklem aralarında biriken iltihap

- Sporcularda sıklıkla rastlanan menüsküs yırtılması

- Diz kapağındaki kemiğin hasar alması

- Dizlerden geçen sinirlerdeki ya da damarlardaki vitamin oranının azalması

- Aşırı kiloluluk

- Hareketsiz yaşamdan sonra aniden düzensiz spora başlama

- Ayak bileklerinin hasar alması sonucu vücut ağırlığının dizlere kalması

- Diz kemiklerinin enfeksiyon kapması gibi durumlar diz ağrılarına neden olur.

diz ağrısı

DİZ AĞRISI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

- Halk arasında en çok doğru bilinen yanlış her diz ağrısının aynı sebepten kaynaklanmasıdır. Ancak uzmanlar her diz ağrısının aynı nedenlerden ortaya çıkmadığını özellikler vurguluyor.

- Menisküs bağlarının kopması sadece sporcularda değil menopaza giren kadınlarda da yaşanan bir durumdur.

- Her ağrı kesici ilaç diz ağrılarını ortadan kaldırmaz. Diz ağrıları için mutlaka bir uzmana görülmelidir.

- Topuklu ayakkabılar diz ağrılarını hafifletmez tam tersi diz kapaklarının arkaya doğru sıkışmasına neden olur.

- Hareket, masaj ve krem sürmek diz ağrılarına kesin çözüm sağlamaz bunun için bir uzmana danışılması gerekir.

diz ağrısının nedenleri

DİZ AĞRISINA İYİ GELEN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Diz ağrılarının şiddetinin artılması beklenmeden bir uzmana görünmekte fayda var. Ortopedi uzmanının kontrol ettiği dizdeki ağrının nedenini anlamak için MR çekilir. Bunun akabinde uzman bir ilaç ve fiziki tedavi yöntemi uygular. Bazı tıbbi uzmanlar ise doğal yolla hazırlanan bir kaç kür öneriyor.

DR. FERİDUN KUNAK

Yarım çay bardağı kolonyayı bir yemek kaşığı vazelin ile iyice karıştırın. Daha sonra içerisine 3 kafur ve bir yemek kaşığı ozon yağı ilave edin. iyice karıştırarak bu karışımı yarım saat buzdolabında bekletin. Ağırının olduğu yere karışımı sürüp üzerine hafif ısıtılmış havlu koyup bir saat bekleyin.

6 lahana yaprağını bir tencereye koyun. Lahanaları geçene kadar içerisine su koyun. Kaynarken 2 defne,3 kuru karanfil, bir kaşık karabiber, bir tatlı kaşığı at kestanesi ekleyin. İyice kaynattıktan sonra ılıklaşması ocaktan alın. Daha sonra ılık bir halde dizinize lahanaları sarın üzerini streçleyip bir saat bekleyin.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar