Bahar alerjisi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Saman nezlesi nedir?

24 Mart 2019, 16:02
Bahar alerjisi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Saman nezlesi nedir?

Havaların iyiden iyiye ısınması ile artan bahar alerjisinin ne olduğunu biliyor musunuz? Peki bahar alerjisi belirtileri neledir? Peki saman nezlesi nedir? 4 kişiden En az 2'sinde görülür. Grip olmuş gibi kişinin hapşırmasına gözlerinin yaşarmasına neden olan bahar alerjisi ve saman nezlesi hakkında bilinmeyenleri araştırdık. Burun solunum hastalığı olan saman nezlesine dair bilmeniz gerekenlerin hepsi haberin detayında...

Bahar alerjisi Mart ayında başlayarak Haziran'a kadar devam eder. Genellikle polenlerden kaynaklı çıkan alerjik durum aynı zamanda, değişen hava basıncı ve güneşe karşı olan hassasiyete karşıda görülür. Bu gibi durumlara karşı hassas olan kişilerde bağışıklık sistemi harekete geçer. Vücudun tehlike altında olduğunu fark eden bağışıklık sisteminin gösterdiği tepkime sonucu gözlerde burun bezlerinde ve solunum yolunda iltihaplanmalara neden olur. Nefes darlığı, göz yaşarması, uyku hali, sürekli hapşırma ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösteren bahar alerjisi birçok kişi tarafından önemsenmez. Ancak tedavi gerektiren bir rahatsızlık olan bahar alerjisi sürekli nükseder. 

BAHAR ALERJİSİ

BAHAR ALERJİSİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

- Burun tıkanıklığı ve burun bezlerinin büyümesi bahar alerjisinde en sık görülen rahatsızlıklardır. Burun kanallarından giren ve bezlere yerleşen tozlar polenler tıkanmaya neden olur. Tıkanma sürekli hapşırmayı tetikler. Hapşırmanın sıklığı ise kan akışını ve kalp atışını olumsuz etkilediğinden ufak gibi görünen rahatsızlık ciddi hasarlar bırakır.

- Rüzgarla beraber toz ve polenlerin yayılması ile akciğerlerde birikir. Akciğerlerin zamanla iltihaplanması ile astım ortaya çıkar. Bronşların zamanla tıkanması ile de nefes darlığı uyku sırasında aniden uyanma gibi durumlar yaşanır.

- Burun ve akciğerleri etkileyen alerji aynı zamanda göz kanalarını da etkiler. Alerjik konjonktivit olarak adlandırılan göz hastalığı erken tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olacak kadar ileri gidebilir. Uykudan uyanırken gözlerin şiş olması, sürekli sulanması ve kaşınması gibi belirtilerle kendini gösterir.

- Yaygın olan durumlardan biri de sinüzit ve migren hastalıklarının belirtilerine benzeyen baş ağrısının yaşanmasıdır. Ancak alerjik sürecinde yaşanan baş ağrısının temeli vücut basıncının değişen hava durumuna ayak uyduramamasından kaynaklanıyor. Bu sadece baş ağrısı değil aynı zamanda kulak ağrısına neden olur. Ağrıların yaşanmasının sebebi vücut ısınının değişen hava sıcaklığına karşı hazırlıklı olmaması sonucunda iç ve dış oksijen farkının solunum kanallarına baskı yapması ile yaşanır.

BAHAR ALERJİSİ BELİRTİLERİ

BAHAR ALERJİSİNİN GENEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Göz içi kızarması kaşınması ve sulanması

- Işığa karşı hassaslaşan gözler ve ses karşı hassaslaşan kulaklar

- Vücutta ısı farkının olması

- İştahsızlık ve sürekli yorgun hissetme

- Tek seferde 5'ten fazla hapşırma 

- Göğüs ve kalp ağrılarının artması

- Kulak çınlaması

- Burun akıntısı ve sürekli öksürme

BAHAR ALERJİSİ KORUNMA

SAMAN NEZLESİ NEDİR?

Alerjik rinit olarak adlandırılan saman nezlesi sinüs kanalarını tıkayarak burundan nefes alınmasını engeller. Soğuk algınlığı belirtilerine benzer semptomlar görülür. Saman nezlesi herhangi bir virüsün neden olduğu rahatsızlık olmadığından bağışıklık sistemini direk etkilemez. Ancak dolaylı yolda vücuda hasar verir. Çünkü tıkanan burun kanalları yeteri miktarda hava alınmadığından vücut yeterli oksijeni sağlayamaz ve biriken havayı da vücuttan atamaz. Bu da baş ağrısına yorgunluğa ateşlenmeye burun akıntısına yüz ağrısına neden olur. 

saman nezlesi

BAHAR ALERJİSİNDEN NASIL KORUNUR?

- Bu aylar içerisinde sıklıkla A, C, E ve D vitaminleri içeren meyve tüketilmelidir.

- Kapalı alanlar sürekli havalandırılmalı, kapalı ortamda çalışanların sıklıkla hava alması lazım.

- Klimalarda polen filtresi kullanılmalıdır.

- Polenlerin çok olduğu öğlen ve akşam üstü saatlerinde kıyafetler dışarıda kurutulmamalı ya da toplandığında iyice çırpılmalıdır.

- Su tüketimi bu mevsimlerde 3 litreye kadar çıkılmalıdır.

- El yüz temizliğine dikkat edilmelidir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar