Hodan otu nerede bulunur? Hodan otunun faydaları neledir?

24 Nisan 2019, 08:09
Hodan otu nerede bulunur? Hodan otunun faydaları neledir?

Hodan otunun ne olduğunu biliyor musunuz? Hodan otu nerede bulunur? Peki hodan otunun faydaları nelerdir? Anavatanı Suriye olan Hodan otu hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında baş ağrısı ve sinirliliğe iyi gelen hodan otu hakkında merak edilen olan her şeyi bulabilirsiniz.

Halk arasında ıspıt, zılbıt, kaldırık ve odan olarak bilinen hodan otu beyaz, mavi ve pembe çiçekleri ile tarlalarda yol kenarlarında kendiliğinden yetişir. Suriye başta olmak üzere, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu'da yetişen hodan ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Ekime kadar bulunabilir. Tohumdan elde edilen yağ genellikle ticari amaçlı kullanılır. Yaş hali ile mutfaklarda ve tıbbi tedavilerde doğal ilaç olarak tüketilir. İçerdiği asit maddeleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlayan hodan otu kurutularak çay da yapılır. Adet öncesi çöküş sendromundan cilt hastalıklarına kadar fayda sağlar. 

hodan otu

HODAN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

- Kemik gelişimi için vücuda ortalama gün içerisinde yüzde 70 kalsiyum takviye edilmelidir. Hodan otu bu takviyenin yüzde 20'sini karşılar. 

- Vücuttaki oksijen oranını dengeleyen ve sinirlerin daha sağlıklı iletim sağlaması için potasyuma ihtiyaç var. Vücut bu minerali kendiliğinden üretmediğinden dış takviyeye ihtiyaç duyar aksi halde ciddi kalp damar hastalıkları yaşanabilir. Hodan otu potasyum bakımından da zengin olduğundan tüketilerek bu eksiklik giderilebilir.

hodan otunun faydaları

- İçerdiği yüksek asitler sayesinde vücuttaki toksinleri atar. İdrar ile attığı toksinler sindirimdeki bakterileri de temizler.  Bunun yanı sıra boğazda biriken balgamı da atmada etkilidir.

- Kuvvetli bir iltihap söktürücü olan hodan otu vücutta biriken ödemi atarak kilo vermeye de yardımcı olur. Özellikle diyet listelerine eklenmesi gereken otlardan biri olan hodan bölgesel zayıflamada etkilidir. Bir porsiyonu gün boyu vücuda enerji verir.

hodan otunun faydaları

- Sindirim sisteminde yaşanan aksaklık aynı zamanda sinir sistemini de olumsuz etkiler. Bu durumlara bağlı sinirlilik, uykusuzluk, dengesizlik ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar yaşanır. Hodan otu vücuttaki elektriği dengeleyerek sinir hücrelerinin çalışmasını sağlar. 

- Hodan otunun tohumundan elde edilen yağ ise ciltteki kırışıklığı, yarıkları, sivilcelenmeyi, aknelenmeyi ve selülit gibi hastalıkların giderilmesinde etkilidir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar