Geniz kanseri (nazofarenks) nedir? Geniz kanseri belirtileri neledir?

01 Mayıs 2019, 08:00
Geniz kanseri (nazofarenks) nedir? Geniz kanseri belirtileri neledir?

Sigara ve sağlıksız beslenen kişilerde görülme olasılığı yüksek olan geniz kanserinin (nazeofarenks) ne olduğunu biliyor musunuz? Peki geniz kanserinin belirtileri nelerdir? Sizler için günümüzde giderek yaygınlaşan geniz kanseri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında geniz kanserine dair bilinmeyenleri bulabilirsiniz.

Genizdeki hücrelerin doğal olmayan besinler ve sigaradaki zararlı maddeler nedeniyle mutasyona uğraması sonucu bu bölgede kanser oluşur. Burun ve boğaz arasında ortaya çıkan bu kansere tıp dilinde nazofarenks denir. Solunum sisteminin önemli bir parçası olan bu bölge kulak, beyin ve burun arasındaki ilişki içerisindedir. Alınan hava bu bölgeden geçerek beyne ve akciğerlere gider. Ayrıca sesin oluşumunda, kulağın ve burunun boşaltımında da fonksiyonları da bu bölgede oluşur. Dünya'da Asya ülkelerinde sıklıkla yaşanan bu kanser kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Yetersiz beslenme, hazır gıda, yeterli meyve tüketmeme ve sigara kaynaklı kimyasal maddelere maruz kalma kanserin ortaya çıkmasını tetikler. Öncelikle kronik burun hastalıkları ile başlayan durum solunuma kadar sıçrayan ciddi sonuçlara zemin hazırlar.

geniz kanseri

GENİZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELEDİR? 

- Geçmeyen burun tıkanıklığı,

- Burundaki damarların hasar alması sonucu kanamaların olması,

- Konuşma sırasında yaşanan bozukluk ve ses tellerinde yanma hissi,

- Rahat nefes almamaya bağlı gelişen görme bozuklukları,

- Boyunun her iki tarafında şişlik,

- Koku ve tat almada yaşanan bozukluklar,

- Çene altından yanaklara doğru ilerleyen karıncalanma,

- Sıklıkla yaşanan kulak çınlaması,

- Yutmada güçlü çekme ve uyurken yaşanan horlama gibi belirtiler yaşanır.

geniz kanseri tedavi

GENİZ KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir uzmana danışmada fayda var. Kulak burun boğaz doktoru genellikle ultrason ve örnek alma tetkikleri ile kanser olup olmadığına bakar. Burun tıkanıklıkları aynı zamanda başka hastalıklara neden olur. Bu yüzden erken müdahale ile kanserin yayılması önlenir. Daha sonra kemoterapi ve ilaçlarla geniz kanseri tedavi altına alınır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar