Osmanlı macunun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara şifa olur?

12 Mayıs 2019, 07:50
Osmanlı macunun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara şifa olur?

Kadım gelenekte özellikle Ramazan aylarında yapılan birçok besin karıştırılarak elde edilen Osmanlı macunun insan sağlığına faydalı olduğunu biliyor musunuz? Peki Osmanlı macunun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara şifa olur? Stresi azaltan sindirimi düzenleyen mucize karışım Osmanlı macununa dair merak edilenleri sizler için araştırdık.

Yavuz Sultan Selim'in eşi Ayşe Hafsa Sultan'ın hastalanması üzerine Kanuni Sultan Süleyman Han annesi için hekimlerin başı olan Merkez Efendi'den ilaç ister. Merkez Efendi, dar-ı fülfül, çöpçün, çörekotu, hardal tohumu, havlıcan, kokonat, beş base, hindistan çiçeği, kakule, kalbarda, karanfil, kebabiye, karabiber, anason, kimyon, kişniş, limon tuzu, iksir, ma-i leziz, çivit, meyan balı, portakal kabuğu, revan kökü, safran, sakız, sarı halile, sinameki, şamlı, şaşlı, resene, tarçın, tarçın çiçeği, kırım tartar, teke mersini, tiryak, ud-ül kahar, vanilya, yeni bahar, zencefil, zerde çöp, zulumba ve hıyarşenbe gibi baharat bitkielri su karıştırarak kaynatır. Elde edilen karışım ilaç olarak Hafsa Sultan'a verilir. Şifa olan karışımdan sonra Kanuni Sultan Süleyman, bu karışımın halka dağıtılmasını istedi. Ardından kadım gelenek haline gelen karışıma Osmanlı macunu denildi. Ramazan ayında, bahar gelişinde ve şenliklerde yapılıp dağıtılan Osmanlı macunu içerdiği çeşitli baharat ve bitki sayesinde birçok hastalığa iyi gelir. Mesir macunu olarak da geçen Osmanlı macunu Uzak Asya, Mısır ve Mezopotamya'da tıbbi tedavilerde ilaç olarak kullanılmıştır. Kırk çeşit baharat ve bitki karışımından yapılan Osmanlı macunu Evliya Çelebi'nin aktardığı bilgilere göre İstanbul başta olmak üzere her yerde satılıyordu.

osmanlı macunu

OSMANLI MACUNUN FAYDALARI NELERDİR?

- Sindirim sorunlarının başında hazımsızlık ve mide yanması gelir. Bu durumlar genellikle yemek sonrası yaşanır. Özellikle Ramazan aylarında açılan oruçla beraber aniden besin yüklenen mide de çıkan bu sorunları yatıştırmak için Osmanlı macunu birebir fayda sağlar.

- Midenin yanı sıra bağırsaklara da fayda sağlayan Osmanlı macunu bağırsak florasını düzenleyerek burada toksin birikmesini önler. Besinlerden kaynaklı oluşan gazı bağırsakta tutmaz sökülmesinde yardımcı olur. Ayrıca bağırsakları yumuşatarak müsil etkisi göstererek kabızlığın yaşanmasını engeller.

osmanlı macunun faydaları

- Vücut ısısını dengeler. Mevsim geçişlerinde tüketildiğinde vücutta aniden ortaya çıkan ısı ve oksijeni dengeler. Bu sayede vücuttaki sinir hücreleri daha sağlıklı çalışır. Sinirler vücut koordinasyonunun yanı sıra beyin içinde önemlidir. Özellikle stres, depresyon ve yorgunluk gibi hastalıklara iyi gelir. 

- Antiseptik özelliği sayesinde solunum ve idrar yolundaki enfeksiyonlu hücrelerin yok olmasını sağlar. Böylece oluşma ihtimali olan hastalıkları önler. Vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atar. 

osmanlı macunu nasıl yapılır

- Vücudu temizlemede etkili olduğu için bağışıklık sistemi de güçlenir. Hastalıklara karşı vücutta kalkan oluşturur.

- Gelişim çağı, adet zamanı ve hamilelerin tüketmesinde de fayda var. Hormon düzenlemede yardımcı olur. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar