Sınav sabahı nasıl beslenilmelidir? Bunları sakın tüketmeyin!

15 Haziran 2019, 08:50
Sınav sabahı nasıl beslenilmelidir? Bunları sakın tüketmeyin!

Milyonlarca öğrencinin hayatlarının dönüm noktalarını oluşturan sınavlarda her ne kadar çalışmak bilgi edinmek ya da test çözmek önemli ise bir o kadarda beslenme, uyku ve aktivitelerde bir o kadar önemlidir. Peki sınav sabahı nasıl beslenilmelidir? Neler tüketilmemelidir? Uzmanlar sınav sabahında yapılan kahvaltının sınavı yüzde yüz etkileyeceğini savunur. Sizler için sınav kahvaltısında neler olması gerektiği nelerden uzak durmanız gerektiği konusunda bir araştırma yaptık.

Sınav maratonu her yıl belli aylarda öğrencilerin yaşadığı kabus gibi bir dönemdir. Bütün yıl emeklerini iki buçuk saatte sığdırmak zorunda kaldıklarından aşırı stresli olurlar. Bu stres beynin konsantre gücünü etkiler. Beyin odaklanmadıkça kişideki korku artar bu da adrenalin salgılanmasına ve kan akışının hızlanmasına neden olur. Artan kan akışı kalp ritmini olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra vücudun sistemlerinde ciddi bozulmalara zemin hazırlar. Ter bezlerindeki artış vücut ısısındaki değişim kişinin sınavını ve bütün hayatını olumsuz etkiler. Bu gibi durumlarda psikologlar ve beslenme uzmanları sınav sabahı öğrencilerin bazı hususları dikkate alması konusunda uyarılarda bulunur. Sınav akşamında saat 23:00'da uyku pozisyonunda olunması gerektiğini uyumadan bir saat önce bir muz ve bir bardak papatya çayının daha rahat bir uyku çekmelerine yardımcı olacağını belirtiyor. İyi bir uyku daha zinde uyanmayı sağlar. Sabah uyanır uyanmaz temiz bir hava solumak için cam açılıp nefes kontrolü yapılmalıdır. Daha sonra bir kaç rahatlama hareketi yapıldıktan sonra ılık bir su ile duş alınıp temiz kıyafetler giyilmeli. Büyüklerimizin de dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" bunun için güzel bir kahvaltı sizi stresten uzak tutacaktır. Konsantrenizi artıracaktır. Kahvaltıyı sınavdan bir saat önce rahat rahat yapın.

sınav sabahı

SINAV SABAHI NASIL BESLENİLMELİDİR?

- Bir kaç dal maydanoz ve naneyi bir buçuk bardak limon suyu, dört buz parçası, yarım çay bardağı kadar pudra şekeri ile blendırdan geçiriniz. Bu karışımı kahvaltıya başlamadan önce tek seferde içiniz. 

- Daha sonra bir dilim yağsız peynir, bir yemek kaşığı bal, iki küçük domates, iki salatalık, 10 zeytin tüketin.

- Yeşillik, karpuz, portakal ve kavun gibi sebze meyve bol bol tüketmenizde fayda var. 

- Sınav yerine giderken yolda su tüketin ve yanında kuru yemiş örneğin; kuru kayısı, ceviz, badem ve fındık gibi enerji veren besinlerden ortalama 5-6 tane yiyin.

- Sabah kahve tüketmemeniz daha iyi olacaktır. Çay ise şekersiz tüketmeye dikkat edin.

- Sınav saatine kadar mutlu olacağınız işlerle uğraşın. 

- O sabah erken kalkmakta kahvaltı kadar faydalıdır.

sınav sabahı ne tüketilmeli

BUNLARI SAKIN TÜKETMEYİN!

Sınavdan bir gün önceki akşam ağır yağlı besinlerden uzak durun. Yağlı ve karbonhidratlı besinler sinir sistemini ve metabolizmayı olumsuz etkiler. Kabızlık ay da tam tersi ishal gibi hastalıkları yaşamamak içinde bu tür besinlerden uzak durmak gerekir. Daha hafif yağsız ve lif oranı yüksek sebze besinler tüketerek ayran ve yoğurt gibi kalsiyum deposu yiyecekler tüketerek vücudun direncini yükseltmekte fayda var. Uzmanlar sınav sabahı ekmek, poğaça, simit ve açma gibi besinleri tüketme konusunda da uyarıda bulunuyor. Ayrıca işlem görmüş sucuk ve salam gibi besinlerde beyni olumsuz etkilediklerinden dolayı tüketilmesi önerilmez.

sınav sabahı neler tüketilmemeli

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar