Hicri yılbaşı başladı! 2019 Muharrem ayı ve Aşure günü tarihi

07 Eylül 2019, 12:05
Hicri yılbaşı başladı! 2019 Muharrem ayı ve Aşure günü tarihi

Müslüman alemi için en kutsal aylardan biri olan Hicri yılbaşı yani 'Muharrem' başladı. Hicri takvime göre 1 muharrem olarak kabul edilen bu tarihte yeni bir yıl başlar ve müslümanlar Muharrem ayında oruç tutar, aşure dağıtır.Peki, Muharrem ayında hangi ibaretler yapılır? 12 günlük tutulan matem orucu nedir? sizler için araştırdık. İşte cevabı...

Hicri Yılbaşı, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicreti, İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Buna göre, hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen muharrem ayının ilk günü bu gece olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Muharrem ayı 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü idrak edilecek. Bu tarih aynı zamanda hicri takvimde 1441. yılın başlangıcı olacak. 

hicri yılbaşı nedir

Muharrem ayının onuncu gününe "aşura" günü denir. Hazret-i İsa'nın doğumu ile birlikte ölümden kurtularak diri olacak göğe çıkarılmasına Aşure günü olarak bilinir.  2019'in Muharrem ayı başlangıcı 31 Ağustos Cumartesi günü, Aşure günü ise 9 Eylül Pazartesi günü gününe denk geliyor. 

MUHARREM AYI ORUCU NEDİR?

Muharrem ayı orucu olarak da bilinen oruç, Kerbela olaylarında şehitlerin çektikleri zorluklar için tutulur. Muharrem ayının dokuzuncu, onuncu ve on birinci tutulan oruçlar daha faziletlidir. Ancak diğer günlerde de oruç tutulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.), Aşure orucunu da tavsiye etmiş, kezâ Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulmasını öğütlemiştir. 

muharrem ayı

MUHARREM AYINDA ÖNEMLİ OLAN TARİHLER ŞU ŞEKİLDE;

1 Muharrem 2019: 1 Eylül Ağustos Eylül 2019  Pazar

10 Muharrem 2019: 9 Eylül 2018 Pazartesi

Hicri yılbaşı 2019: 31 Ağustos  2019  Cumartesi

Aşure Günü 2019: 9 Eylül Pazartesi

PEKİ, MUHARREM AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILMASI GEREKİR?

- Kur'an-ı Kerim'de "Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur." buyrulmuştur. Bu yüzden Muharrem ayında oruç tutmak çok faziletlidir. 

- Muharrem ayının birinci gününde akşam ve yatsı arasında yani zilhicce’nin son gününü, Muharrem’in birinci gününe bağlayan gecesi 2 rekat namaz kılınır. 

- Muharrem ayının ilk gecesinde ise tesbih namazı kılınır ve  bu namazda “Ya Rabbi, bu yeni senede beni mağfireti ilahine, rızai ilahine ve hidayeti ilahine mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızai ilahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadabı ilahine duçar olacak amellerden muhafaza buyur.” diyerek dua edilir. 

- Muharrem ayının birinci gününde 1000 kere İhlas suresi okunduğunda kişinin kul hakları af olacağı Kur'an-ı Kerim'de yazılmıştır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar