Misvak nasıl kullanılır, ne işe yarar? Misvağın şaşırtıcı faydaları...

11 Mayıs 2019, 08:10
Misvak nasıl kullanılır, ne işe yarar? Misvağın şaşırtıcı faydaları...

Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünneti olan misvak ile ilgili bilinmesi gerekenleri ''Yasemin.com'' ekibi olarak sizler için mercek altına aldık. Peki misvak nedir? Ne işe yarar? Misvağın faydaları neler? Misvak kullanımıyla ilgili olan hadis-i şerifler neler? İşte tüm detaylarıyla misvak kullanımı...

Peygamber Efendimiz (SAV)'in gündelik yaşantı içerisinde sergilediği davranışlar ve Müslüman kimselere yapılmasını tavsiye ettiği her şey ''Sünnet'' olarak nitelendirilir. Sözlü, fiili ve takriri olmak üzere 3'e ayrılan bu sünnetlerde, misvak kullanımıyla ilgili hadisler, hem sözlü hem de fiili sünnetler grubuna girer. Peygamber Efendimiz (SAV)'in ''Ümmetime zorluk vermekten endişe etmeseydim mutlaka onu farz kılardım.'' (Buhari, Muslim) olarak buyurduğu misvak, ağız ve diş sağlığı bakımından çok önemlidir. Bizler de Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetine uyarak misvak kullanımını gündelik yaşantımız içerisinde alışkanlık haline getirmeli ve kullanmalıyız.

MİSVAK NEDEN KULLANILMALI? MİSVAĞIN FAYDALARI...

misvak nasıl kullanılır?

''Cebrail Aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum.'' (İbni Mace)

Erak ağacının dalından kesilen misvağın insan vücuduna olan faydaları yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen verilere göre,  misvağın içindeki kalsiyum oksalat, mineral tuz, kükürt, saponin, tanen ve silisyum gibi bazı maddeler ağızdaki zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Misvak dalındaki lifler, dişin hem görünen kısımlarını hemde aralarını temizleme konusunda oldukça idealdir.

misvağın faydaları neler?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in yalnızca yemekten sonra değil aynı zamanda abdest aldıktan sonra da kullanılmasını tavsiye ettiği misvak, içerisindeki yüksek klorür konsantrasyonu nedeniyle diş taşı oluşumunu önler ve yüzeydeki lekeleri derinlemesine temizler.

Ağız ve diş sağlığının yanı sıra mide problemlerine de bire bir çözüm olan misvak, uzun süre kaynatılıp suyu içildiğinde sindirim sistemi hastalıklarının çaresi oluyor.

MİSVAK NASIL KULLANILIR?

misvak nasıl kullanılır?

Taze misvak: Ucunu yontarak direkt olarak dişe sürtülür. Liflerin açılması için azı dişlerle misvak ısırılabilir.

Kuru misvak: Kullanmadan 1 gün önce suda bekletilerek yumuşatılmalıdır.

- Gereğinden fazla yumuşayan misvaklar kesilip yontma işlemiyle beraber tekrar açılmalıdır. Misvağı kullandıktan sonra çok iyi bir şekilde yıkanması gerekir. Temiz ve hava alan bir yerde muhafaza edilmelidir.

PEYGAMBERİMİZ (SAV) NE ZAMAN MİSVAK KULLANIRDI?

misvak kullanımı nasıl olmalı?

Peygamber Efendimiz (SAV);

- Uyumadan önce, 

- Gece namazını kılmaya kalktığında,

- Abdest almadan önce,

- Namaz için camiye gideceği zaman,

Kuran-ı Kerim okuyacağı zaman misvak kullandığı bilinmektedir.

misvak ile ilgili hadisler

MİSVAK KULLANIMIYLA İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER NELER?

"Misvak kullanarak kılınan namazın, misvaksız namaza üstünlüğü yetmiş kattır." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, VI, 272).

''Gece namazı için kalkınca, ağzınızı misvakla temizleyin! Çünkü bir melek, namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler.'' (Deylemi)

"Dört şey geçmiş peygamberlerin sünnetlerindendir. Haya duygusu, kokulanmak, diş temizliği ve nikâh." (Tirmizî, Nikâh,1; Ahmed b. Hanbel, V, 421).

''Misvakı kullanın, çünkü misvak kullanımı hem ağzınızı temizler hemde Allah'ın rızasını kazandırır.'' (İbni mace)

''Oruçlunun bir kişinin hayırlı hasletlerinden biriside misvak kullanmasıdır. '' (İbn Mace, Sıyam,17)

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar