2019 Hac kura sonuçları ne zaman ve saat kaçta çekilecek?

28 Aralık 2018, 13:30
2019 Hac kura sonuçları ne zaman ve saat kaçta çekilecek?

Bu yıl hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanların bilmesi gereken ve işine yarayacak olan detaylara sizler için haberimizde yer verdik. Hac zamanı ne zaman? Hac ile umrenin farkları neler? Kutsal topraklarda işinize yaracak Arapça kelimeler hangileri? Tüm detaylar yasemin.com'da!

İslamın beş şartından biri olan ve Allah (c.c)'un Müslümanlar üzerinde farz kıldığı Hac ibadetinin vazifeleri, Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on gününde yerine getirilir. Hac ibadeti ise Arefe ve Kurban Bayramında gerçekleştirilir.

Müslüman kimseler için en kutsal ibadetlerden olan Hac, Kuran-ı Kerimin birçok yerinde geçmektedir. "Şüphesiz, 'Safa' ile 'Merve' Allah'ın işaretlerindendir. Böylece kim Evi (Ka'be'yi) hacceder veya umre yaparsa, artık bu ikisini tavaf etmesinde kendisi için bir sakınca yoktur. Kim de gönülden bir hayır yaparsa (karşılığını alır). Şüphesiz Allah, şükrün karşılığını verendir, bilendir."  (Bakara,158)

HACCIN FARZLARI NELER?

1- Haccı yerine getirmeden önce ihrama girmek. (Dünyadan soyutlanmanın simgesi olan ihrama girme erkeklerde kıyafetlerinin çıkartılıp örtüye sarılmasıyla, kadınların ise kendi elbiselerinin ihram örtüsü sayılmasıyla gerçekleşir.)

2- Vakfeye durmak. (Arefe günü, Arafat Dağı'nın orada öğle ve ikindi namazlarından sonra ayakta durarak bekleme ile yapılır.)

3- Kabeyi tavaf etmek.

Bunların haricinde şeytan taşlama, ihrama mikat mahalinden girme ve ihram yasaklarından kaçınma; Hac ibadetinin önemli vaciplerindendir.

HACCIN ÇEŞİTLERİ NELER?

1- İfrad haccı: Umresiz gerçekleştirilen hacdır. Hac yapacak olan kişi ihrama girerken sadece hac yapmaya niyet eder. Kurban kesmekle mükellef değillerdir.

2- Temettü haccı: Umre ve Hac için ayrı ayrı ihrama girilir. İlk önce umre için ihrama girilir, ibadet yapılır ve ihramdan çıkılır. Sonra hac için ihrama girilir, ve ibadet yerine getirilir.

3- Kıran haccı: Umre ve hac ibadetlerinin tek ihramla gerçekleştirilmesidir. Hacı adayının kurban kesmekle mükelleftir.

UMRE VE HACCIN FARKLARI

- Hac ibadeti farz, Umre ibadeti ise sünnettir.

- Hac ibadeti İslamın beş şartından biri, Umre değildir.

- Hac ibadeti yıl içerisinde 1 defa Arefe ve Kurban Bayramında, Umre ise hac zamanının dışındaki herhangi bir vakitte yapılabilir.

- Hac ibadetinde şeytan taşlama ve kurban kesmek gerekirken umrede böyle bir zorunluluk yoktur.

- Hac’da Cem-i Takdim, Cem-i Tehir, Veda Tavafı ve Kudüm Tavafı varken, Umrede yoktur.

UMRE VE HAC İÇİN PRATİK ARAPÇA KELİMELERİ

Türkçesi ve okunuşları:

Evet = NEAM
Hayır = LA
Teşekkür ederim = ŞÜKRAN
Bir şey değil = AFVEN
Özür dilerim = ASİF
Su = MA
Ekmek = HUBZ
Bir = VAHİD
Sabah = SABAH
Öğle = ZUHR
İkindi = ASR
Akşam = MESA
Yatsı =İŞA
Havlu = MİNFEŞE
Peçete = FUTA
Yavaş yavaş = ŞÜVEYYE ŞÜVEYYE

2019 HAC KURA BAŞVURULARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu seneki hac kuraları hakkında bir tarih verilmedi.

Geçen sene aralık'ta ön başvuruları duyuran ve 21-29 Aralık 2017 tarihlerinde müraacatları alacağını bildiren Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, bu sene de başvuruların aynı zamanlarda yapılacağı tahmin ediliyor.

HAC KURA SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

28 Aralık 2018'de yani bugün saat 15:00’da kamuoyuna açık bir şekilde çekilecek olan kuranın sonuçları yine aynı günde saat 23:00'da https://www.hac.gov.tr/ adresinden  duyurulacaktır. 80 bin kişi kutsal topraklara gidebilecek.

ŞEHİT YAKINI VE GAZİLERE ÖNCELİK TANINACAK

DİB, 2007-2019 yıllarında kayıt olup daha öncesinde hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürme imkanı tanınıyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar