Konya'da gezi rehberi

15 Aralık 2018, 14:55
Konya'da gezi rehberi

Türkiye'nin en merkezi yerlerinden biri olan Konya'ya hava, kara ve ray ulaşımları ile gidilebilir. Ortalama 150 ve 50 arası değişen ücretleri sayesinde ucuz ve rahat bir ulaşımı var. Peki Konya'da ne yapılır, nereler gezilir? Tüm detayları ile Konya'ya ait her şeyi haberimizde bulabilirsiniz.

Konya denilince akla ilk gelen şey Mevlana olur. Büyük yüz ölçümüne sahip Konya şehrinde her yıl Şeb-i Arus etkinlikleri ile yerli ve yabancı turist çeker. Bu etkinlik içerisinde Konya'ya yolunuz düşerse gezilecek görülecek çok yeri vardır. 745. Vuslat yıl dönümü ile şehrin her alanı süslenir. Maneviyatını yükseltmek isteyenler için mükemmel bir zamanlama olur. 

İŞTE KONYA'DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

MEVLANA MÜZESİ VE TÜRBESİ

Konya merkezde bulunan bu türbeyi her yıl yerli yabancı birçok turist ziyaret eder. Mimari güzelliği ile insanı etkileyen bu yerde Mevlana Celaleddin Rumi'nin kabristanı bulunuyor.  Tramvay ve şehir otobüsleri ile ulaşım sağlanan bu yerin etrafında aynı zamanda konaklama alanları da bulunur. Gidilmesi gereken ilk yer olan türbede sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz küçük bujiterilerde vardır. 

SELİMİYE CAMİSİ 

Türbenin hemen yanında  bulunan bu cami Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır. Merkezi alanda bulunan cami muhteşem ve görkemli duruşu ile birçok turistin dikkatini çekmiştir. Sürekli restore edilerek günümüze kusursuz ulaşmıştır. 

İNCE MİNARE MEDRESE VE MÜZESİ

Büyük Selçuklular zamanındaki  II. İzzeddin Keykavus'ın veziri Sahip Ata Fahrettin Ali için yapılmıştır. Burada yüzyıllarca İslami ilmi yayma ve öğrenme gerçekleştirilmiş. İçeriğindeki her bir dokunuş Türk - İslam sanatının göstergesidir. Nadir bir duvar işlemeciliği ile yapılmıştır. 

ALAADDİN TEPESİ

Yine Konya'nın içerisinde bulunan Alaaddin tepesi Sultan Alaaddin tarafından yapılmıştır. Rivayetlere göre Sultan vergileri burada toplarmış. Bu tepede şehrin en merkezindedir ve tepenin en üstünden güzel bir şehir manzarasına bakılacak mekanlar ve bahçeler vardır. Ayrıca burada Keykubat Cami ve hanı vardır. Dünyanın en büyük kavşağı bu yerdedir.

KELEBEK VADİSİ

Belediye tarafından inşa edilen ve Dünya'daki hemen hemen bütün kelebek türlerinin bulunduğu bu vadi 2015 yılından beridir hizmet vermektedir. Amazon ormanları hissi veren bu alana gitmek için birçok ulaşım mevcuttur. Görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biridir.

80 BİN'DE DEVR-İ ALEM PARKI

Masallar diyarını andıran ve içerisinde kendinizi kaybedeceğiniz yerlerden biridir. İçeriğinde birçok yapıtın minyatürü ve çizgi film karakterlerinin evleri heykelleri bulunur. Ailenizle gideceğiniz ve bol bol hatıra fotoğrafı çektireceğiniz yere ulaşım oldukça basittir.

KONYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

1901'de Konya'da kurulmuş bir arkeoloji müzesidir. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden sonra Türkiye'nin en eski ikinci arkeoloji müzesidir. Neolitik Çağ, Erken Tunç, Orta Tunç,Demir Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergileniyor.

MERAM BAĞLARI

Meram Bağları tabiatı dolayısıyla büyük ilgi görmektedir. Bu yüzden bölgede çok sayıda restoran ve park bulunmaktadır. Ayrıca tarihi mekanlarda bu bölgede ilgi görmektedir. Tam ortadan geçen nehir ve nehir tekne ile gezme imkanı bulunuyor. Birçok şehir otobüs hatları bu yere ulaşım sağlamaktadır.

KONYA ÇEVRESİNDE GİDİLECEK YERLER

SİLLE KÖYÜ

1500 yıl öncesi tarihi olan bu köyün değeri son beş yılda verilmiştir. Restorelerden sonra gezilecek tarihi ve güzel mekanlardan biri olan bu köyde güzel bir kahvaltı yapılır. Hemen hemen her köylü evinin açık alanını kahvaltı sunumlarına açmıştır. Düz bir alan olan Konya'ya göre böyle dağlık ve mağaralı bir köyü görenler her ne kadar inanmasa da gezmekten kendilerini alıkoyamıyorlar. Köye ulaşım şehir merkezinden belli araçlarla gerçekleşir. 

KİLİSTRA ANTİK KENTİ

Görünüş itibariyle Kapadokya'ya benzeyen bu alan M.Ö 1. yüzyıllara kadar dayayan bir tarihi var. Peri bacaların içerisinde kiliseler bulunmaktadır. Çok dip dibe olan şapelleri gezmek için mutlaka spor ayakkabı giyerek gidiniz.  Hatunsaray Gökyurt Köyü’nün sınırları içerisinde yer alır. Ve şehir merkezinden otobüsler bu yere ulaşım sağlar. 

ÇATALHÖYÜK 

İlk yerleşim yeri olan bu yer çalışmalar bitikten sonra değeri daha çok arttı. İlk insanların yaşamları yansıtan bu alana şehir merkezinden kalkan otobüsler ulaşım sağlar. Çumra ilçesinde yer alan bu yerleşim yeri hakkında halen çalışmalar devam ediyor. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar