Karadağ'da gezilecek yerler

17 Nisan 2019, 07:50
Karadağ'da gezilecek yerler

Karadağ Cumhuriyeti, Montenegro adıyla bilinmektedir. İtalyanca Monte 'Dağ' ve Negro 'Kara' anlamına gelmektedir. Balkanların en güzel ülkelerinden biri olan Karadağ'da nerelerde gezilir? En gözde mekanları nerelerdir? İşte, Karadağ yolculuğu...

Canlı doğa manzarasına sahip olan yer Karadağ'da tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. Vizenin gereksinim olmadığı Karadağ'a İstanbul'dan direkt seyahat gemisi seferleri bulunmaktadır. Bahar mevsiminde Karadağ'a ziyaret etmek için Balkan turlarını inceleyebilirsiniz. 

Karadağ Cumhuriyeti, Montenegro adıyla bilinmektedir. İtalyanca Monte 'Dağ' ve Negro 'Kara' anlamına gelmektedir. Balkanların en güzel ülkelerinden biri olan Karadağ'da nerelerde gezilir? En gözde mekanları nerelerdir?

İŞTE, KARADAĞ YOLCULUĞU...

BUDVA

Harika kumlu plajları, muhteşem koyları, kayalıklar, küçük adalar ve oldukça renkli görünümü ile Miami olarak biliniyor.

KOTOR

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kotor, Orta Çağ kasabalarını andıran görkemli mimarisinin yanı sıra deniziyle de görenleri kendisine hayran bırakıyor.

TİVAT

Tivat civarında bulunan küçük köy olan Gornja Lastva, geleneksel dans ve müzikler eşliğinde organize olan etkinlikleri ve Fiest haftası ile biliniyor. Tivat şehri bir kıyı kenti olması nedeniyle oldukça görkemli sahillere sahiptir.

PERAST

Küçücük bir sahil kasabası olan Perast’ın etkileyici dokusuyla, ormanlarla kaplı dağları ve temiz havasıyla tüm ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

HERCEG NOVİ

Karadağ’ın Kotor Körfezi’nin iç kısımlarda sahil şehri olan Herceg Novi, Osmanlı döneminde Castelnuovo 'yeni kale' olarak biliniyordu.

BAR

Eski şehir ve Yeni kısım diye iki bölgeye ayrılan tarihi bölge olan Bar, ülkedeki Müslüman nüfusun da en yoğun olduğu bölgedir.

ÇETİNJE

 Ülkenin eski başkenti olan Çetinje, Lovcen Ulusal Parkı ile görkemli bir yerdir. Çetinje’de Kral Nikola’nın Evi, müzeler ve Ortodoks Çetinje manastırı görmeden dönmeyiniz.

ZABLJAK

Küçük bir ülke olmasına karşın kıyı şeridi ve iç bölgeleri arasında sıcaklık farkları bulunan Karadağ’da, yazın en yüksek derecesi 35-40 dereceye kadar çıkabilmektedir. Ağustos ayında ortalama 33 derece olarak hissedilen sıcaklıklar, kışın 9 derecelere kadar inmektedir.

PODGORİCA

Ülkenin başkenti ve hemen hemen ülkedeki dümdüz alana kurulmuş tek şehir olan Podgorica, 'dağın altında' anlamına gelen Podgorica'da Stara Varos olarak tanınan eski şehir beldesinde iki cami ve bir saat kulesi mevcut.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar