Osmanlı'da şerbet ve şerbet kültürü

31 Aralık 2016, 12:48
Osmanlı'da şerbet ve şerbet kültürü

Osmanlı sosyal ve kültürel hayatında özel bir yere sahip olan yemek kültüründe şerbetler önemli bir yer tutuyor

Özellikle sarayda kurulan dillere destan sofralar hakkında detaylar merak edilirken, Osmanlı sofralarında kültürel öğelerin yer aldığı menüler dikkat çekiyor. 

M. De M. D’Ohsson, ‘18. Yüzyıl Türkiyesi’nde Örf ve Âdetler’isimli kitabında, sofra kültürüne ilişkin önemli bilgiler veriyor. 

Şebetlerin ön plana çıktığı Osmanlı sofralarında su bulunmuyor. Çeşitli meyvelerden yapılan şerbetlerin yanı sıra bal, gül, fulya, ıhlamur ve papatya şerbetleri de sofralarda baş köşede yer alıyor. Ayrıca şerbetlere, sarısabır, misk ve amber katılıyordu. 

İşte vücutta şeker ve sıvı dengesini sağlayan ve kış aylarında sizin de sofranızda bulundurmak isteyeceğiniz 'Portakal Şerbeti' tarifi:

Malzemeler: 

- Taze sıkılmış portakal suyu
- 200 gr toz şeker
- 5 adet portakal
- 1.5 litre su

Hazırlanışı:

Taze portakalları küçük parçalar halinde doğradıktan sonra, üzerine şeker ilave ederek iyice ezin. Hazırladığınız portakalların üzerine sıktığınız portakal suyu ve suyu ilave edere, 8 saat kadar bekletin. Karışımı kısık ateşte  bir taşım kaynakttıktan sonra, soğutarak servis edebilirsiniz. 


 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
9 Yorum Var
 • osmnshn 1 yıl önce Şikayet Et
  o zaman torku tüketebilirsiniz kardesler
  Cevapla
 • salih 1 yıl önce Şikayet Et
  osmanlı bir cep telefonu bile üretemiyordu.
  Cevapla
 • semuhi 1 yıl önce Şikayet Et
  Salih sen kafayımı yedin Rahatsız herif..
 • Cengizhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Toz şeker yerine bal kullanılabilir. Böylece daha sağlıklı ve daha lezzetli olur.
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  bal kaynadığı zaman formunu yitirir hatta zehirli dahi olabilir. şekere üretim aşamasında sırf beyaz olsun diye kükürt veriyorlar asıl zararlı olan budur.
 • ERG 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapay Şeker sağlığın düşmanıdır.
  Cevapla
 • Cengizhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Pancar şekerini mümkünse esmer şeker yani rafinasyon işlemine tutulmamış forumda tüketmekte fayda var. Rafinasyon yani yabancı maddelerin uzaklaştırılması ve daha sonrasında şekerin beyaz hale getirilmesi işlemleri sırasında kimyasal maddeler kullanılmakta. Bu maddeler büyük oranda uzaklaştırılsa bile tamamen uzaklaştırılamıyor. Şekerle birlikte bu kimyasalları da tüketiyoruz. Pancar Şekeri glikoz/fruktoz şerbetlerine nazaran daha tercih edilebilir. Hazır gıdalarda buna dikkat etmek gerek.
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlının ürettiği şeker Yapay değil Doğaldı,Şifa diye içiliyordu,1980 yılından sonra Şekeri kimyasallarla doldurup zehir zemberek yaptılar.
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu ikide bir asırlık Osmanlı şerbetinden bahsetmeyin? Kılıçdaroğlunun ; Osmanlı 1 kilo Şeker üretemiyordu tezini çürüteceksiniz? :))
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun