Türk kahvesi nasıl yapılır?

30 Ekim 2017, 07:43
Türk kahvesi nasıl yapılır?

Geleneksel içeceğimiz olan Türk kahvesini en güzel şekilde yapıp misafirlerinize ikram etmek isterseniz bu püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

Türk kahvesi bazen bir kız isteme merasimine bazen de iki dostun dertleşmesine şahit olur. Türk kahvesi, Türkiye’de çaydan sonra en çok tüketilen içecektir. Bunların dışında uzmanlarda Türk kahvesinin sağlık açısından da yararlı olduğunu belirterek her gün bir tane Türk kahvesi içilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Peki hem sağlıkla hem de günlük hayatla bu kadar iç içe geçmiş Türk kahvesi nasıl yapılır?

İşte yanıtı:

-Her şeyden önce Türk kahvesi taze olmalıdır. Hazır paketlerde satılan kahvelerden  ziyade eğer imkânınız varsa çektirerek taze kahve alın.

-Daha sonra kaç kişiye kahve yapacaksanız o kadar bardakla ölçerek suyu cezveye koyun. Sulardan bir tanesini eksik koyun. Bu eksikliği tamamlamak için içine bir parça buz atın. Bu buz kahvenin köpüklü olmasına yardım edecek. Çünkü  su ne kadar soğuk olursa kahve o kadar köpüklü olur.

-Kahveyi bakır bir cezvede ağır ateşte pişirmek gerekir. Aniden pişmesi tadının kötü olmasına ve köpürmemesine neden olur.

-Kahve piştikten sonra üzerinden köpükleri alıp fincanlara eşit şekilde paylaştırmak gerekiyor. Kahve tamamen kaynamaya başlayıp hafif köpürünce altını kapatın ve cezvelere dökün.

Afiyet olsun…

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar