Bebeği uykudan hemen önce emzirmeyin!

12 Ağustos 2017, 15:08
Bebeği uykudan hemen önce emzirmeyin!

Birinci aydan itibaren, bebeklerde kusma ile kendini gösteren reflü, mide içeriğinin yemek borusuna hatta ağza kadar geri gelmesidir.

Özellikle yatmadan hemen önce çocukların emzirilmesinin, rüflüyü artırdığını vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ'dan annelere on tavsiye: 

1- Reflü tanısı konulan çocuklarda yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Bebeklerin sol tarafına ve yan pozisyonda yatırılması reflüyü azaltır. 

2- Reflüsü olduğundan şüphenilen bebeklerde, normal beslenme koşulları sağlanılamadığından, kilo artışı düzenli olarak takip edilmelidir. 3- Bebekler, sık sık beslenmeli, her beslenmeden sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.

4- Reflü şüphesi olan bebeklerde yalancı emzik tedavi edici olabilir. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırır. 


5- Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü azalır. Mama kullanımında, keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar reflü ihtimalini azaltır. 

6- Alerjik durumlarda, süt tüketimine dikkat etmek reflü ihtimalini azaltır.

7- Pasif olarak sigaraya maruz kalmak bebeklerde reflüyü tetikler. 

8- Büyük çocuklarda, çikolata, aşırı yağlı yiyecekler, ekşili cips, ketçap, mayonez, soğan, sarımsak gibi gıdalar, asitli gazlı içeceklerden çocuklar uzak tutulmalıdır. 


9- Çocuklarda öğün miktarı küçük tutulmalı, akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yedirilmelidir. 

10- Karın içi basıncını azaltmak için çok sıkı elbiseler giydirilmemeli, kemerler çok sıkılmamalıdır. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar