Yurt dışı uçuşları ne zaman başlayacak? Türkiye'de uçuş seyahati yasak olan ülkeler

25 Şubat 2021, 08:47
Yurt dışı uçuşları ne zaman başlayacak? Türkiye'de uçuş seyahati yasak olan ülkeler

Mart ayıyla birlikte başlayacak olan normalleşme süreci, diğer ülkelerde de farklı tarihlerde görülmeye başlayacak. Normalleşme süreci kapsamında yurt dışı uçuşlarının ne zaman başlayacağı ve ülkemiz özelinde uçuş seyahati halen yasak olan ülkeler merak edilmekte. Peki yurt dışı seyahatleri için güncel durum nedir? İşte yanıtı.

Dünya üzerinde halen devam Covid-19 aşılama programı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19'a yönelik yapmış olduğu 2022'nin başında bitebilir açıklaması sonrasında uçuş seyahatleriyle ilgili hareketlilik yaşanmaya başladı. Yurt dışına çıkmak isteyenler, yurt dışı uçuşlarının tüm dünyada genel olarak eski düzenine ne zaman döneceğini bilmek istiyorlar. Bununla birlikte Türkiye'de de önlemler kapsamında uçuş yasağı bulunan ülkeler mevcut. Dünya üzerindeki güncel yurt dışı uçuş planlarını ve Türkiye'de uçuş seyahati yasak olan ülkeleri haberimizde derledik.

YURT DIŞI UÇUŞLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Dünya üzerinde yurt dışı seyahatleri kademeli ve kapsamlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu sebeple Kornavirüs öncesindeki gibi tatil ve iş amaçlı seyahatler gerçekleştirilemiyor. Avrupa Birliği'nin almış olduğu karara göre üye ülkeler Avrupa Birliği dışından yapılan ziyaretlerde negatif Koronavirüs testi isteneceği açıklandı. Karara göre ülkeye gelecek olan kişilerin yanlarında  72 saatlik bir negatif sonuçlu bir Koronavirüs testi bulundurmaları gerekiyor.

Kuveyt'te, 7 Şubat tarihinde alınan kararla yabancıların sınır üzerinden giriş yasakları süresiz bir şekilde uzatıldı. Ülkeye iş ve/veya turist olarak giriş yapmak yasak ancak ülke vatandaşıysanız 14 gün boyunca gönüllü karantinada olmanız zorunludur.

Ürdün de ise uluslararası uçuşlar aktif bir şekilde devam etmektedir. Ancak burada da tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 72 saatlik negatif sonucunu almanız ve PCR testini sunmanız gerekiyor.

Suudi Arabistan'da ise uluslararası uçuşlar hem gelişlere hem de gidişlere 17 Mayıs tarihine kadar yasaklandı. Çin de ise kara sınırları açık ancak yurt dışından gelenlere 14 günlük karantina uygulanıyor.

TÜRKİYE'DEN UÇUŞLARIN YASAK OLDUĞU ÜLKELER

Türkiye'de uçuş yasaklarının olduğu ülkeler İngiltere, Danimarka, Brezilya ve Güney Afrika'dır. Mutasyonlu virüs sebebiyle bu ülkelerden girişler ve aynı şekilde gidişler yasaklanmış durumda. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yasak kararını resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklama ile duyurmuştu. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar