Kerem Bürsin’den “Dilini kullanmadan önce düşün!” kampanyası

13 Kasım 2019, 09:07
Kerem Bürsin’den “Dilini kullanmadan önce düşün!” kampanyası

Uzun bir süredir ekranlardan uzak olan oyuncu Kerem Bürsin, kadına yönelik şiddetin izlerini çarpıcı bir mesaj ile verdi.

Kerem Bursin, instagram hesabından yaptığı paylaşım ile dikkat çeken ifadelerde bulundu.

İŞTE O PAYLAŞIM;

Bir toplumun kadına verdiği değeri, saygıyı o toplumun dil kullanımı üzerinden anlayabiliriz. Biz erkekler, çoğu zaman kullandığımız kelimelerin, söylediğimiz sözlerin nasıl bir etki yarattığını, özellikle kadınlara neler hissettirdiğini düşünmüyoruz.

Gündelik hayatımızda kullandığımız dil genellikle erkekleri kahramanlaştıran, kadınları ise aşağılayan söylemler içeriyor. Maalesef bu söylemler, kadının güçsüz, korunmaya muhtaç bireyler olduğu fikrini beslerken yetmezmiş gibi bir de toplumda ikincil konumda oldukları fikrini her gün yeniden ve yeniden üretmeye devam ediyor.

‘’Normalleşmiş’’ kabul edilen ve her gün kendi hemcinslerim tarafından duymaya alışık olduğum küfür ve hakaretler bunun çok iyi bir örneği. Kadının cinsel organı şiddete maruz kalan, erkeğinkiyse şiddet uygulayan ve güçlü bir misyona sahip, kullanılan küfürlerde. Şimdi sizleri, erkekleri, bende dahil, kullandığımız dili düşünmeye davet ediyorum. Gün içerisinde farkında olmadan tükettiğimiz kelimelerin bir kadına neler hissettirebileceğini…

Dilin ve kelimelerin gücü tartışılamaz. Değişim sağlamak için en basitinden, kendi dilinle başla. —- Fotoğraftaki harflerle aklınızdan geçen küfürleri düşünün. Hepsi kadınları aşağılayan, küçümseyen, cinsiyetçi söylemler. —-

kerem bürsin

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • hıghlander 4 ay önce Şikayet Et
    Evet...çünkü insan hastalık kapabilir.!
    Cevapla