Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

05 Aralık 2019, 07:06
Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

Soğuk havaların giderek artmasıyla beraber ayak üşümesi gibi sağlık sorunları da ortaya çıkar. Çoğu kişi ayak üşümesini normal soğuk havalara ya da kansızlığa bağlar. Ancak ayak üşümesi hem ciddi sağlık sorunlarının habercisi hem de bazı hastalıklara davetiye çıkartır. Peki ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir? Sizler için bu soruların yanıtını haberin detayına ekledik.

Bağışıklık sistemini zayıf olan insanlarda daha sık rastlanan ayak üşümesi bir hastalık değildir. Aslında hastalık belirtisi olan yaka üşümesi ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Halk arasında genellikle kansızlık çekenlerde ayak üşümesinin meydana geldiği bilinir. Ancak ayak üşümesi sadece kansızlık değil birçok hastalıktan dolayı görülür. Nadiren bilinse de kan damarlarında daralma, sinir sisteminde zayıflık ve bazı kadınsal hastalıklardan kaynaklı da yaşanabiliyor. Ayak soğukluğu hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Üst solunum yollarında sürekli hasta olan kişilerde de aşırı enfeksiyondan ötürü ayak üşümesine rastlanabilir. Kandaki oksijen azlığından kaynaklı yaşanan kalp rahatsızlıkları da dengesiz kan dolaşımına neden olur. Bu gibi hastalıklarda da ayak üşümesi görülebilir. Ayrıca kan dolaşımını dengesizleştiren bir diğer neden de aşırı sigara tüketimidir. Sigara tüketimi ayak üşümesine neden olduğu gibi bazı insanlarda fazla ısıya neden olarak vücut ısısını artırır. 

ayak üşümesi neden olur

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? 

- Metabolizması zayıf olan kişilerde kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu genellikle düzensiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.

- Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu hastalığın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.

- Tiriod bezleri yeterli miktarda hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.

ayak üşümesi neden olur

- Beyinin hasar alması ile sinir hücreleri yeterli miktarda görevlerini yapamaz. Ayaklara kadar giden sinirlerdeki hücrelerin hasar alma olasılığı da artığından ayak üşümesi yaşanır. Özellikle stres ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 

- Kandaki yüksek şeker ya da az şeker miktarı arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu genellikle şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan kişilerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım çünkü gizli şeker hastası olabilirler.

ayak üşümesine ne iyi gelir

AYAK ÜŞÜMESİNE NE İYİ GELİR?

- Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 bardak tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

yeşil çay

- Zingeron maddesi bakımından zengin olan zencefil de ayak üşümesine iyi gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahat bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız yöntem ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

zencefil

- Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Aynı şekilde 1 kase zencefil tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

epsom tuzu

- Yurt dışında sıklıkla kullanılan epsom tuzu ülkemizde son 3 yıldır özellikle masaj yaparken alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İçeriğindeki magnezyum sülfat sayesinde vücudun dışarıdan ısı oranını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yaşayanların bir kovanın içine sıcak su doldurum içerisine göz kararı epsom tozu koyarak yarım saat boyunca masaj yapılması tavsiye edilir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • Cemila 1 ay önce Şikayet Et
  aynı şekilde bende rahatsızım bu durumdan, özellikle kış ayrında daha çok hissediyor ve rahatsız oluyorum çorap veya terlik giymeden ayaklarım ısınmıyor.
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  yalnızlık ve stresten olablir.
  Cevapla
 • hatice 11 ay önce Şikayet Et
  hiç ısınmıyor ayagım
  Cevapla
 • Bedri 5 gün önce Şikayet Et
  Benımde aynı sıcak suya koyurum yinede ısınmıyor
 • etem 1 ay önce Şikayet Et
  benimki yaz sıcaklarında bilr buz gibi.