Sütün faydaları nelerdir? Sütün içine incir atıp tüketirseniz ne olur?

27 Ağustos 2019, 07:33
Sütün faydaları nelerdir? Sütün içine incir atıp tüketirseniz ne olur?

Süt insan sağlığı için vazgeçilmez besinlerden biridir. Özellikle kemik ve kas gelişimi için gerekli olan sütle beraber tüketilen bazı besinler bağışıklık sistemini hastalıklara karşı koruyor. Sütün faydaları nelerdir? Peki süt ile beraber incir tüketilince ne gibi faydalar sağlar? Kalsiyum bakımından zengin olan süt ve güçlü antioksidan etkisi olan incirin bir araya geldiğinde iyi geldiği hastalıklara şaşıracaksınız. Haberin detayında süt ve incire dair bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Özellikle büyüme çağında çocukların tüketmesi gereken süt kemiklerin hızla ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olur. Ayırca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesinin riskini düşürür. İncir ise içeriğinde yüksek miktarda antioksidan madde ve lif barındırır. Bu besinde vücudu zararlı hücre, bakteri ve toksinlerden arındırırken aynı zamanda sindirimi kontrol eder. Kabızlık gibi dışkılama sorununu önleyen incir aynı zamanda günde 5 tane tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin yüze 80'nini sağlar. İki besinde sağlık açısından oldukça fayda sağlar. Yapılan bir araştırmada kaynayan sütün içerisine kuru incir atıldığında  ve karışım düzenli tüketildiğinde kabızlıktan kuru öksürüğe kadar birçok hastalığa iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır.

sütün faydaları nelerdir

SÜTÜN FAYDALARI NELERDİR?

Sütün keşfi M.Ö 8000 yıllarına kadar dayanıyor. Duvarlara çizilen resimlerde anlaşıldığı gibi evcil memelilerden elde edilen sütün insan sağlığına faydası da bu yıllarda fark ediliyor. Dişi memelilerin üretiği bu besin yüksek vitamin ve mineraller içeriyor. Yıllar içerisinde süt belirli işlemlerden geçilerek yeni besinler üretiliyor. Örneği peynir ve yoğurt bunlar arasında en popüleridir. Yıllar içerisinde biliminde dikkatini çeken bu besin hakkında yapılan araştırmalarda uzmanlar belirli yaştan sonra vücudun üretmediği kalsiyumu karşıladığını ve bu maddenin de kemik ve kas gelişimine katkı sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerin etkisini azaltan sütün kanseri neredeyse tamamen yok edebildiği gözlemlenmiştir. Bağırsakların fonksiyonunu artıran süt, aşırı tüketildiğinde gaz sıkışmasına sebebiyet de verebilir. Doğada en güçlü kalsiyum içeren süt yorgunluk, stres ve kronik uykusuzluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. İçerdiği laktoz melotonin hormonunu düzenleyerek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlarken vücudun içerdiği asidi de dengeleyerek motor gücünü artırır.

SÜTÜN İÇİNE İNCİR ATIP TÜKETİLDİĞİNE NE OLUR?

- Sürekli sindirim yaşayan kişiler genellikle şişkinlik ve kabızlıktan şikayet ederler. Bu durum hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Ancak yemeklerden sonra kabızlık ve şişkinlik yaşamak istemiyorsanız. Kaynayan 3 bardak sütün içerisine 6 tane kuru incir atınız 10 dakika daha kaynatıp altını kapatın. Daha sonra blendrıdan geçirip yemeklerden önce ve sonra tüketin. 

Kabızlık

- Kış aylarında artan virüsler nedeniyle üst solunum yolları hastalıkları da artar. bu da solunum yollarında ciddi tahribatlara neden olur. Bunun en acı verici sonucu ise kuru öksürüktür. Bronşların tıkanması ile sürekli hale gelen öksürük göğsün ağrımasına neden olur. Bu esnalarda 1 bardak sütün içine 2 incir atıp kaynatın. Tam kaynadıktan sonra sütün ılıklaşmasını bekleyin. Günde iki bardak taze hazırlayıp bu karışımı tüketin. 

Boğaz ağrısı

- İş ve sosyal yaşam sağlıksız beslenme kadar vücudu olumsuz etkiler ve hastalanmasına neden olur. Kronik yorgunluk ve ağrılar bu zamanda artmaya başlar. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız. Sabah kahvaltısından önce bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı bal ve bir kuru incir atın. Cezvede biraz kaynattıktan sonra ılık bir şekilde tüketin. 

Kronik yorgunluk

- Aynı zamanda her gün bir bardak sütün içerisine incir atıp tükettiğinizde cilt sağlığınıza da büyük katkı sağlar. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini destekler. 

Cilt sağlığı

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • isimsiz 4 ay önce Şikayet Et
  peki inciri ne yapıyoruz yiyiyormuyuz yoksa atıyormuyuz
  Cevapla
 • C.Türk 4 ay önce Şikayet Et
  Aslında İncir Çok faydalı bir Meyvedir.. İncir Kolon kanseri dahil Bağırsak hastalıklarının tümünün önlenmesi için çok faydalıdır..Şeker hastalarınada yasaklıyorlar ama İncir yaprağının Diyabete,Tansiyona,Kolesterol,a çok iyi gelmesinin yanı sıra aksine haftada en az üç kere İncirin kendisini 1 Porsiyon olarak tüketilirse İçinde Kalsiyum,Potasyon ve yine Şeker hastalarına olmaz ise olmaz B6 Vitamini olan İncir Lif,lide olduğu için Şeker hastalığına çok iyi gelir ve Diyabeti inanılmayacak bir şekilde kontrol eder? ve kandaki Şeker oranını dengeler? Antioksidan Kırmızı Meyveler gibi açısındanda Pankreas,a çok faydası vardır.
  Cevapla
 • serkan 11 ay önce Şikayet Et
  ben size diyeyim, bunu kolayca hafif tatlı haline getirmenin yolu var, adı aklıma gelmedi, sadece süt ve incir, bulursanız tutkunu olabilirsiniz.
  Cevapla
 • blob 4 ay önce Şikayet Et
  sanırım bizdeki adı da incir uyuşturması, yoğurt uyuşturmak gibi, mayalanıyor incir ile galiba kendi kendine, fakat muazzam oluyor.
 • incirci 11 ay önce Şikayet Et
  incir uyutma
 • Tarifi 11 ay önce Şikayet Et
  "İncir uyutması" çok güzeldir.
Yorumların Tümünü Okuyun