Sarımsak tozunun faydaları nelerdir? Her sabah bir tane çiğ sarımsak yutarsanız...

29 Ağustos 2019, 07:46
Sarımsak tozunun faydaları nelerdir? Her sabah bir tane çiğ sarımsak yutarsanız...

Doğada bulunan en etkili antibiyotik olan sarımsak, çok ağır koku bıraktığından dolayı çoğu kişi tarafından tüketilmez. Ancak uzmanlar ilaçlardan bin kat daha faydalı olan sarımsağın gün içerisinde en az bir kez tüketilmesini tavsiye ediyor. Peki sarımsak tozunun faydaları nelerdir? Her sabah bir tane çiğ sarımsak yutarsanız ne olur? Araştırmalara konu olan sarımsak hakkında önceden hiç duymadığınız faydalarını derledik.

Sarımsak yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş en sağlıklı besindir. Asya kıtasında yetiştirilen öncelerde tıbbı tedavilerde kullanılan sarımsak diğer kıtalara yayıldıkça kullanım alanı da genişlemiştir. Ülkemizde Kastamonu'da yetiştirilen sarımsağın birçok hastalığa faydası var. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan raporda her insanın günlük tüketmesi gerek besin listesinin ilk sırasında alan sarımsağı çoğu insan kokusundan dolayı tüketmez. İçeriğinde selenyum, germanyum, kükürt, aminosit gibi minerallerin yanı sıra A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Çok güçlü antioksidan özelliği olan sarımsak vücudun adeta yenilenmesini desteklerken hastalık ve kansere karşı vücudu koruyan etkili bir besindir. Bölünmeden çiğ bir şekilde yutulduğunda koku yapmaz. Ancak sarımsak içeriğinde asit barındırdığı için tüketmeden bir dahiliye doktorunda görünmekte fayda var. Çiğ ve pişmişinin yanı sıra toz halinde de tüketilir. Taze sarımsağı kurutup havanda dövdükten sonra elde edilir. Toz haline getirildiğinde içerisindeki yağı çıkan sarımsağın faydası iki kat artar. Ancak marketlerde hazır yapılan sarımsaklar ile evde yağılan sarımsakların faydası aynı değil. Bu yüzden alternatif tıp uzmanları evde yapılan sarımsak tozunu öneriyor. 

sarımsak tozunun faydaları

SARIMSAK TOZUNUN FAYDALARI NELERDİR?

- HDL kolesterol yükselince damar yolları tıkanır bu da kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Sarımsak tozu bu seviyenin dengelenmesini sağlayarak hastalıkların artmasını engeller.

- Kan akışı çeşitli sebeplerden ötürü hızlanır. Bu da yüksek tansiyon, inme ve felce neden olur. Ancak sarımsak içerdiği anti-mikrobiyal sayesinde kan basıncını düzenleyerek bu gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer. 

- Çok güçlü bir iltihap söktürücü olan sarımsak, vücutta besin atıklarından ve mevsimsel virüslerden kaynaklı artan iltihabı atar. Bu işlemi yaparken idrar yollarını da temizler. 

sarımsak tozu

- Sülfür maddesi içeren sarımsak, bağışıklık sisteminin direncini artırır. Vücudunda yeteri miktarda vitamin ve mineral bulunmayan kişilerde bağışıklık sistemi çabuk çöker ve hastalıklara davetiye çıkarır. Bu yüzden uzmanlar sağlıklı bir kişinin bile antibiyotikten bile etkili olan sarımsak tozunu gün içerisinde tüketilmesini tavsiye eder.

- Serbest radikaller metabolizmayı kötü etkiler. Yavaşlayan metabolizma vücuttaki enzimleri gerçekleştiremediğinden yağlanmaya sebep olur. Ancak sarımsak tozu bu sağlık sorununun oluşmasını engelleyecek güçlü bir doğal ilaçtır.

- İnsülin direncinde ortaya çıkan dengesizlik şeker ve gizli şeker adında ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Sarımsak tozu buna da iyi gelir.

SARIMSAK YUTMAK ZAYIFLATIR MI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

sarımsak

HER SABAH BİR TANE ÇİĞ SARIMSAK YUTARSANIZ NE OLUR?

- Çiğ halde tüketildiğinde enfeksiyonlu hücrelerle daha etkili baş eder. Özellikle sindirimdeki serbest radikalli hücreleri temizlemede etkili olan sarımsak, mide ve bağırsak hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

- Bazı besinler damar içerisinde yağ birikimine neden olur bu da zamanla damarların tıkanmasına sebebiyet verir ve kalp hastalıkları riskini artırır. Ancak sarımsak içerdiği trombositler sayesinde birikin bu yağların temizleyerek kalp damar sağlığını korur.

ENDER SARAÇ'TAN SARIMSAK ÇAYI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

çiğ sarımsak

- Kan hücrelerini dengeleyen sarımsak şeker, tansiyon ve kolesterol seviyesini dengeler. Yapılan araştırmalarda sarımsak çiğ halde tüketildiğinde vücuda karışma oranı daha hızlıdır. Bu yüzden veriği faydaları kısa zamanda gösterir.

- Solunum yollarında sıklıkla yaşanan hastalıkları önlemenin en etkili yolu da sarımsaktır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirerek stres, yorgunluk, grip ve üst solunum yolu hastalıkları önler. 

her gün çiğ sarımsak yutmak

- Bir kaşık bal ile beraber tüketilen çiğ sarımsak mide asidini dengeler. Ayrıca ağız kokusunu önler. Bu bilgi çok az kişi tarafından bilinir. Ağız kokusuna genellikle yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlar neden olur. Bal sarımsağın kokusunun bastırarak yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltır. 

- Vücudun genelindeki hücrelerin DNA yapısını koruyarak tümör oluşumu önler. Böylece kanser olma ihtimalini aza indirir. Bu özelli özellikle meme kanseri, akciğer ve bağırsak kanserlerinde etkilidir. Uzmanlar aile öyküsünde kanser olan kişilerin bol bol sarımsak tüketmesini öneriyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
13 Yorum Var
 • Okan 3 hafta önce Şikayet Et
  PEYGAMBERİMİZ bana vahiy için cebrail geliyor ben yiyemiyorum..LAKİN SİZ YİYİN DEMİŞ
  Cevapla
 • MustafaAliAsaf2018@ 4 ay önce Şikayet Et
  Çiğ olarak tüketildiğinde mideye zararı verip kansere sebep oluyormuş ne kadar doğrudur ben bunu yorumlarda okudum aklıma takıldı
  Cevapla
 • İsmet özel 6 ay önce Şikayet Et
  İnancımız gereği şunu bilmeliyiz: çiğ sarımsak ve soğan yemek mekruhtur. Tanıdığım bir kişi bu yüzden vefat etti. Çok tüketirdi çiğ olarak miğde ve bağırsakları fazlasıyla zarar görmüş. Miğde kanserinden vefat etti. Doktoruyla görüşmüş çocuları doktor fazla çiğ sarımsak tğketmesinden dolayı miğde kanseri olduğunu hatta bağırsaklarının delinmiş olduğunu söylemiş. En iyisi pişirip tüketmek...
  Cevapla
 • murrat 10 ay önce Şikayet Et
  yutarken dikkat edin boğazınızda kalabiliyor
  Cevapla
 • Özlem.sezgin 7 ay önce Şikayet Et
  Söylenenlerdoğrumu
 • murat 10 ay önce Şikayet Et
  Yutarken dikkat edin bogazınızda kalma ihtimali var ben yaşadım boğuluyordum.
  Cevapla
 • alperen 6 ay önce Şikayet Et
  küçük dilimlere ayırarak yutun
Yorumların Tümünü Okuyun