Kivinin faydaları nedir? Kivi çayı nasıl yapılır? Kivi hangi hastalıklara iyi gelir?

24 Ocak 2020, 06:15
Kivinin faydaları nedir? Kivi çayı nasıl yapılır? Kivi hangi hastalıklara iyi gelir?

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına rağmen iklim koşullarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolayca yetiştirilebilir. Peki Kivinin faydaları nedir? Kivi çayı nasıl yapılır? Kivi hangi hastalıklara iyi gelir? Tüm soruların yanıtı haberin detayında...

Melez bir yapısı olan kivi, asıl olarak Çin'in güneyindeki Yangste Vadisine özgü bir meyvedir. Dış kabuğu soyularak tüketilir. 1850 yıllarında Avrupa'da yayılmasına rağmen 1900 yıllarında tüketimi artmıştır. İpek yolu ticareti sayesinde Anadolu topraklarında yüzyıllardır bilinen kivi, Osmanlı kültüründe çayı yapılırdı. Halen bu gelenek kahvehanelerde sürdürülür. Çay, kurutularak toz haline getirilip yapılır. Kivinin ağacı asma türleri arasında yer alır. Çok büyük ve güçlü asmalar oldukça fazla su ister. Asmalar Mayıs ayında çiçek açarlar ancak meyve ekim ve kasım aylarında hasat kıvamına gelir. Ülkemizde Karadeniz toprakları ve iklimine uygun olduğundan orada kolayca yetiştirilir. Ancak sıcaklık burada geç olduğundan olgunlaşma Aralık ayını bulur. Yapılan araştırmalarda kivinin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinen dışı kahve içi yeşil ve siyah çekirdekleri var. Ancak birçok çeşide sahiptir. Monty, Matua, Allison ve Tomourı gibi türleri bulunmaktadır. 

kivinin faydaları

KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- İki tane  kivi vücudun ihtiyacı olan C vitaminini fazlasıyla karşılar. Bu sayede vücudun direncini artırır. Özellikle kış aylarında artan grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

- Düzenli tüketildiğinden içerdiği pektin maddesi sayesinde vücudun toksinlerinden kurtulmasını sağlar. 

- Vücudun sıvı oranını karşılar. Bu özelliği sayesinde kanın akış hızını dengeler. Böbreklerin fonksiyonunu artırır. Kan basıncının artmasını ve böbreklerin iltihaplanmasını engeller.

kivi ne işe yarar

- İçerdiği lif sayesinde sindirim problemlerini engeller. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını destekler. Diyet yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Aynı zamanda vücudun enerjisini de artırır. Hem kilo verdirir hem de kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler. 

- Yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının da rahatlıkla kivi tüketilebileceği söyleniyor. Kandaki şeker oranını düzenler. İnsülin direncini kırar. 

- A vitamini de içerdiğinden göz sağlığına da fayda sağlar. Özellikle katarak hastalığının yaşanmasını önler. Göz içindeki sıvı oranını dengeler. Yaşlılıkla beraber oluşma ihtimali olan göz hastalıklarını engeller. 

kivi hangi hastalıklara fayda sağlar

- İltihap kurutucu özelliği sayesinde sinüs ve hava yollarını temizler. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara doğal ilaçtır.

- Herhangi bir alerjik etkisi olmadığı gibi alerjik etkileri de azaltır. 

- Cildin elastik yapısını korur. Kollejen maddesinin artmasında yardımcı olur. Yaşlanma ve kırışıklığı önler. 

kivi çayı ne işe yarar

KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR? NE İŞE YARAR? 

Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için ideal bir çaydır. Sinirleri yatıştırarak rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Ayrıca gece vücudun dinlenme aşamasında daha sağlıklı yenilenmesini destekler. 

Kivi çayı için aktarcılardan hazırlanmış kivi tozu alınarak yapılabilir. Aynı zamanda ev de de soyulmuş orta boy bir kivi bir ince dilim limon ve bir çay kaşığı pudrayı Bir bucuk su bardağı ile beraber kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz. 

kivi besin değeri

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
9 Yorum Var
 • Cemo 3 hafta önce Şikayet Et
  Kahve anadoluda üretilmoyordu ama geleneğimizde yeri var
  Cevapla
 • doğrusu 3 hafta önce Şikayet Et
  aktarlardan hazırlanmış kivi tozu alınarak ... yani .. yanisi şu ki bu kivi çayını içmek için kivi meyvesinin illaki osmanlı diyarında yetişmiş olması lazım gelmez... aynı çikolata gibi. ne yani osmanlı zamanında çikolata tüketimi yok muydu?
  Cevapla
 • Metin 3 hafta önce Şikayet Et
  ne diyorsun ya ? lazım filan değil ama anlaşılan senin sıkıntın var osmanlıyla
 • memur 4 hafta önce Şikayet Et
  Konya dağlarında yetyişen ananaslardan da bahsetseydiniz ya, yada Erzurum avakadosunu biraz ön plana çıkaralım.
  Cevapla
 • misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  osmanlı geleneği olsa cumhuriyet döneminde kahve ve muz nası ıthal edildiyse ithal ederdik tamamen uydurmaca biz bile 2000 yılardan sonra duyduk osmanlı zamanında haberimiz olsa herhalde karadenizdede üretirdik çay gibi
  Cevapla
 • Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  Osmanlı geleneği mi? Kiviyi Türkiyede ilk görenler 80lerde görmüştür.
  Cevapla
 • unal 4 hafta önce Şikayet Et
  alı dogru soyluyor
 • mustafa 4 hafta önce Şikayet Et
  dostum sen osmanlıyı Türkiye sınırları içinde yaşıdı zannediyorsun herhalde..
 • xyz 4 hafta önce Şikayet Et
  ne güldüm ya Allah bilir belki padişah içerdi o da belki sallayıp atıyorlar buraya :D:DD
Yorumların Tümünü Okuyun