İlk Cemre düşmesi ne zaman ve nereye düşecek? Cemre düşmesi nedir? 2020

19 Şubat 2020, 10:35
İlk Cemre düşmesi ne zaman ve nereye düşecek? Cemre düşmesi nedir? 2020

İlkbaharın habercisi olan Cemre düşmesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Arapça kökenli olan Cemre ateş anlamına gelir. Sıcaklığın yükselmesi manasına da gelen Cemre, Türk tarihinde önemli bir yeri vardır. Cemre düşmesi yaşamsal, fiziksel ve ruhsal değişimlere de neden olur. Peki 2020 yılının ilk Cemre'si ne zaman düşecek? Cemre düşmesi nedir? İlk Cemre nereye düşecek? Tüm soruların yanıtı...

Arapça'da Cemre ateş ya da kor anlamına gelir. Ancak halk Cemre'ye sıcaklığın yükselmesiyle yaşanan doğa olayını bağdaştırır. Araplar Cemre'ye göre yerleşme alanlarını da değiştirirlerdi. Bu yaşantı Eski Türklerde de vardı. Şimdi günümüzde de bazı insanlar dağlara yaptıkları yayla evlerine yerleşerek bunu uygular. Sıcaklık yükseldikçe yükseklere çıkma isteği hem hava olayı hem de yaşam koşullarının değişmesine bağlıdır. Cemre düşmesi kışın yavaş yavaş bittiği ve havaların ısınmasına yani baharın gelmesinin habercisidir. Son yıllarda havaların değişmesi Cemre düşmesinin zamanın da değiştirmiştir. Güneş ışınları atmosferden dik bir şekilde gelip toprağa çarpar. Toprağa ya da suya çarpan güneş ışınları buharlaşmaya neden olur. Buharlaşma gökyüzünde bulutlanmaları oluşturur. Bulutlarda ağırlaşan hava aylar boyu yağmur ya da kara neden olurken kademe kademe yerden yukarı yükselen sıcaklık bu kez bulutların hafiflemesini sağlar. Kışın son aylarında da Cemre düşmesi döngüsü oluşur. İlk Cemre havaya sonra suya sonra toprağa düşer. 

ilk cemre önce hava düşer bunu yağışların artışından anlarız

2020 YILININ İLK CEMRESİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

2020 yılının ilk Cemresi 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Havaya düşen Cemre daha sonra yağış olarak geldiği sırada yanı 26-27 Şubat'ta suya düşecek. Son Cemre düşmesi ise 5-6 Mart'ta toprağa düşerek meydana gelince bu tarihten sonra yeryüzü çiçek ve otlarla renklenmeye başlayacak. Havalar da yavaş yavaş ısınacak. 

İkinci cemre suya düşmeden bitkilerin üzerinde tomurcuk sularına neden olur

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Türk kültüründe önemli bir yeri olan Cemre düşmesi, tarımdan yerleşime ve edebiyata kadar birçok alanda etkilidir. Nevruz kutlamalarının başı kabul edilen Cemre düşmesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında etkinliklerle kutlanırdı.Tohumları ekmeye renkli kıyafet dikmeye Divan şairlerine ilham olan Cemre düşmesine yeniden uyanış olarak bakılırdı. Divan şairlerinin bu dönemde ortaya çıkardıkları eserlere "Cemreviye" denilir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar