YASEMİN / 13.06.2024 09:58

Türk Mutfak Sanatları Uzmanı Ramazan Bingöl açıkladı: "Kurban eti ilk gün yenir mi?"

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala en çok merak edilen sorulardan biri de "Kurban eti ilk gün yenir mi?" oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı'nda  kurban etini ilk gün yemenin zararlı olduğu konusunda beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin birtakım söylentileri çıkmaya başladı. Peki bizim kültürümüzde bayram kahvaltısı olarak yapılan kurban eti ilk gün yenir mi? Bu konuda açıklama yapan Türk Mutfak Sanatları Uzmanı Ramazan Bingöl, geleneklerimize ve sünnet-i seniyyeye dikkat çekti.

KURBAN ETİ İLK GÜN YENİR Mİ?

Bingöl sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Kurban etini ilk gün yemek sünnet-i seniyyedir. Kurban etinin ilk günü yenmeyeceğini söyleyenler geleneklerimizi unutturmaya mı çalışıyor? Bu konuda düşüncelerinizi ve evinizde uyguladığınız bayram geleneklerinizi merak ediyorum. 

Mesela ben Birecikliyim. Bizim bayram kahvaltılarımızda ilk yediğimiz, kesilir kesilmez eve yetiştirdiğimiz kurbanımızın eti, ciğeri, yüreği, böbreği olur. Yanına istisnasız mevsimine göre bamya, taze fasulye gibi bir sebze yemeği, pirinç pilavı, turşu, tıkliye çorbası, yoğurt çorbası ya da unut beni eşlik eder. Bayram sofrasında bu yemekleri yemeyince, o bayram, bayram olmaz bize. Sofra da bayram sofrası olmaz." ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ VİDEO

Son eklenen videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla