Anne sütünü hangi organ oluşturuyor? İşte şaşırtan sonuç...

12 Aralık 2018, 08:19
Anne sütünü hangi organ oluşturuyor? İşte şaşırtan sonuç...

Anne sütündeki en etkili hormon ve organ ile beraber süt üretimini gerçekleştiren adım adım yolları sizler için derledik. Peki anne sütü nasıl oluşur? Anne sütü oluşumunu hangi hormonlar destekler?

Anne sütünün bebek ve annenin sağlığı için inanılmaz bir nimet olduğunu bilmeyen yoktur. Doğum sonrasında annenin göğsünden gelen sütün nasıl olup da bebeğin beslenmesini sağlayıp, geliştiğine yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? İşte adım adım anne sütü üretimi...

Anne adayının vücudundaki bazı refleks ve hormonlar aracılığıyla süt üretimi harekete geçiyor ve beynin alt bölgesindeki ön hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde anne sütü dediğimiz şey üretilmeye başlıyor. Doğum gerçekleştikten sonra anne sütüyle ilgili olan yenilikler ilk defa göğüslerde beliriyor. Hamilelik döneminde annenin kanındaki prolaktin miktarı giderek artıyor. Birdenbire yükselen bu durumun daha fazla ileri gitmesini engelleyen hormonlar ise östrojen ve progesterondur.

Bebek dünyaya geldikten sonra hormonların seviyesi azalır ve süt hormonunun üzerindeki baskı kendiliğinden kalkar. Sonucunda ise anne sütü akmaya başlar.

ANNE SÜTÜ OLUŞUMUNDA EN ÖNEMLİ ORGAN

Süt üretimindeki en etkin organ beyindir. Beyninden altındaki hipofiden salgılanan prolaktin hormonu sütün üremesine yardımcıdır. Bunların haricinde ise oksitosin adındaki hormon süt kanallarındaki akışı sağlayan en önemli şeylerden biridir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • ben de haklıyım 3 ay önce Şikayet Et
    Ve bu durum da Allah (cc) ın varlığına en güçlü delillerden biridir.
    Cevapla