Çocukların tuttuğu tekne orucu nedir? Tekne orucu nasıl açılır? Sahurda çocuklar ne yemeli?

Allah (c.c)'un Müslüman kimseler üzerinde farz kıldığı oruç ibadeti, çoğu zaman çocukların da oruç tutmak istemesine neden olur. Oruç tutmanın henüz üzerine farz olmayan çocuklarda, oruç tutmaya izin vermek onları ileri zamanlara hazırlamak için ideal bir süreçtir. Çocukların tuttuğu tekne orucu nedir? Tekne orucu nasıl açılır? Sahurda çocuklar ne yemeli?

On bir ayının sultanı olan Ramazan ayının gelmesiyle beraber çocuklar, ailelerindeki ya da çevrelerindeki kimselerin oruç tuttuğunu görerek oruç tutmaya heveslenebilir. Bu heveslerinin kırılmalarına müsaade etmeden ve sağlıklarını etkilemeyecek şekilde onlara oruçtan bahsetmek ve hatta oruç tutmalarına izin vermekte bir mahsur yoktur. Saatlerce aç kalıp zor ama kat kat sevap kazandıran oruç ibadetiyle genel olarak nefse hükmedilir. Bunun yanı sıra dünyevi işlerden çok ahiret için ne yapılması gerektiği araştırılır. Yetişkinlerin bu keyifli telaşesinden etkilenen pek çok çocuk da ailesiyle birlikte sahur ve iftar yapmak istediği için Ramazan'ı oruçlu geçirmek isteyebilir. Buna bağlı olarak bünyelerinin alışması için ilk etapta çocuğunuza tekne orucu tutturabilirsiniz.

30 gün sonra dinç bir vücut! Orucun vücuda faydaları nelerdir?İLİŞKİLİ HABER30 gün sonra dinç bir vücut! Orucun vücuda faydaları nelerdir?

tekne orucu nedir, nasıl tutulur?

tekne orucu nedir, nasıl tutulur?

TEKNE ORUCU NASIL AÇILIR?

Çocukların beden gelişimlerini tamamlayabilmeleri için öğle saatlerinde yemek yemeleri gerektiğini, bu yemeğinde orucu bozmadığını ancak oruç ibadetini doğru bilmeleri için de ergenliğe girdiği zaman farz olacağından dolayı gün boyu yemek yemeden sabretmesi gerektiğini anlatabilirsiniz.

Buradaki asıl öncelik, çocuğun oruç gibi dini bir ibadetin ne anlama geldiğini öğrenmesine yardımcı olmak ve hevesini kırmamaktır. Bu nedenle 9 yaşından büyük çocukların oruç tutmalarını engellemek yerine onlara orucu kolaylaştıracak yöntemlerle  orucun gereklerini ve amacını öğrenmeleri sağlanmalıdır.

ORUÇ TUTACAK OLAN ÇOCUKLAR SAHURDA NE YEMELİ?

çocuklar oruç tutabilir mi?

çocuklar oruç tutabilir mi?

Oruç tutacak olan her çocuğun muhakkak sahurda protein ağırlıklı ve tok tutucu yiyecekler yemesi gerekir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan çocukların kalkacağı sahur için susatıcı, ağır ve kızartma tarzı yiyecekler hazırlanmamalıdır. Oruca dayanmayı daha kolay haline getiren tavsiyeleri sizler ve çocuklarınız için sıraladık:

  • Her besin grubundan ayrı ayrı yenilmeli.
     
  • Hızlı değil yavaş, ve çok çiğneyerek besinler yutulmalı
     
  • Ezana vakit varsa 1 adet meyve yenmeli.
     
  • Bol miktarda sıvı alınmalı.

BİR YORUM YAPIN 3

şevval 6 ay önce

çok güzel olmus elinize saglık

nailemir 8 ay önce

size çok teşekkür ederiz hepimize çok bilgi verdiniz Ramazanda devamlı böyle olun

Toplam 1 beğeni

Zeynep Derin Aslan 10 ay önce

Yapanlara teşekkürler, iyi amaçlı güzel olmuş❤️

Toplam 3 beğeni