Çocuklara koyulmaması gereken isimler ve anlamları

12 Temmuz 2018, 07:25
Çocuklara koyulmaması gereken isimler ve anlamları

Kuran-ı Kerimde geçen her kelime isim olarak koyulabilir mi? Peygamber efendimizin uygun görmediği isimler neler? Bebek ve çocuklar için yasak isimler neler? Hangi isimler bebeklere verilmemeli? İşte bilinmesi gereken tüm detaylar...

Özellikle de muhafazakar kesimdeki aileler, çocuklarına isim verirken koyacakları isimlerin Kuran-ı Kerim'de geçmesine dikkat ederler. Ancak bu isimlere bakarken ayetteki her kelimenin isim olarak konulamayacağını bilmiyorlar.

Kuran-ı Kerim'de geçiyor diye sıklıkla koyulan bazı isimlerin anlamları bilinenin dışında yanlış bilinebiliyor. Peki, bu durumda hangi isimler bebeklere verilmemeli? Anlamı uygun olmayan bebek isimleri neler? Peygamber Efendimiz (SAV)'in uygun görmediği isimler hangileri? İşte cevabı...

Aleyna: Bela, sıkıntı

Sanem: Put

Kezban: Yalancı

Bekir: Deve yavrusu  

NOT: (Hz. Ebubekir’in ismi aslında Abdullahtır. Ebubekir lakabıdır.)

Rümeysa: Gözü çapaklı kadın

Kayra: (Eski Türk mitolojisinde) Tanrı

Erçin: Ücret

İrem: Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennet

Bade: İçki

Hannas: Şeytanın ismi

Asiye: İsyan eden

Cemre: Ateş parçası

Eflal: Yara, bozukluk

Efsa: Sihir, büyü, büyücü

Merza: Hastalık

Sude: Ezilmiş, dövülmüş

Süveyda: Kalbin ortasında var kabul edilen siyah nokta. 

Abdulese: Arslan’ın kulu

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
17 Yorum Var
 • BEKİR ARAS 7 ay önce Şikayet Et
  hz ebu bek'r lakabıdır islama ilk girenlerden olduğu için ilk işe başlayanların babası olarak lakap takılmış. bekir deve yavrusudur
  Cevapla
 • RECEP 7 ay önce Şikayet Et
  Hz. Ebubekir'e lakap da olsa Bekir'in babası anlamında isim verilebiliyor ve bu anlamda meşhur oluyorsa çoğu kimse isminin Abdullah olduğunu bilmez çocuklara Bekir ismini vermenin ne gibi bir mahzuru olabilir?
 • FATİH 7 ay önce Şikayet Et
  Ben bir soru sormak istiyorum müsadenizle bu yazıyı yazan arkadaşa. şimdi bir ingiliz vatandaşı bize turkey dediği zaman Türkiye mi demek istediğini anlamalıyız yoksa Hindi demek istediğini mi? Bazı isimlerin farsça anlamı farklı arapça anlamı farklı türkçe anlamı farklı olabiliyor. Dolayısı ile kimin çocuğuna hangi niyetle isim koyduğunu bilemezsiniz ama kimsenin çocuğuna da kötü niyetle isim koymayacağını bilecek kadar aklı başındasınızdır.
  Cevapla
 • Oleynah 7 ay önce Şikayet Et
  İsim koyarken o çocuğun bir gün büyüyüp anlamını araştıracağını düşünmelisiniz. Ne niyetle olduğundan ziyade taş kaya toprak su damla gibi isimler bireylerin bir ömür taşıdıkları damgalarıdır..
 • Deli 7 ay önce Şikayet Et
  Cemre ne zamandır ateş parçası anlamına geliyor? TDK: isim Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi Arapçada :ateş közü , ateş parçası , ateşin közleriki kor derler , cemre , çakıl , küçük taş , kapranlık Manalarına gelir ama çok şükür Bizim coğrafyada Arap manalarından hiçbirine karşılık gelecek bir kullanıma sahip değil. Kelime Baharın habercisi şeklinde yorumlanıyor bu coğrafyada. Örnek verelim Hz. Kaka Bu ismi türkiyede kim koyabilir gibi.
  Cevapla
 • SADIK AHMET 7 ay önce Şikayet Et
  şubat ayında toprağa, suya ve havaya düşen şey aslında sıcaklık anlamında dır bunun için cemre ateş parçası anlamına gelmektedir.
 • GILGAMIŞ TÜRK 7 ay önce Şikayet Et
  kayra sözcüğü Türkçe sibir lehçesinde kara (siyah) anlamına kullanılır. türk mitolojisinde ki kayra adını taşıyan tanrının tam adı kayra kağandır.
  Cevapla
 • Xxx 7 ay önce Şikayet Et
  Çoğu ismin anlamini yazmışsınız Aleyna bir vaglactir üzerimize gibi bir anlamı var hannas diye bir isim duymadım o da Nas suresi nde gecer Şeytanın adı olduğunu hiç duymadım benim bildiğim sıkılmak daralmak anlamında
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Türk dil kurumunda mı çalışyorsun.
Yorumların Tümünü Okuyun